پوست خشک همانند دیگر پوست ها نیاز به مراقبت بسیار دارد ، شما همواره توصیه های مختلفی در رابطه با مراقبت از پوست خشک از اطرافیان دریافت می کنید . اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که مناسب‌ترین راه برای مراقبت و رسیدگی پوست خشک کدام است ؟ برای یافتن پاسخ از این قبیل سوالات با ما همراه باشید تا خواص مختلف مواد طبیعی و روش های استفاده از آن ها را بدانید و برای مراقبت از پوست خود به کار گیرید .

در واقع باید اضافه کنیم برای مراقبت از پوست و داشتن پوستی مرطوب شما نیاز به مراجعه به متخصصین نخواهید داشت بلکه فقط می‌توانید با به کارگیری از چند روش خانگی از پوست خود مراقبت و محافظت نمایید . از جمله اشتباهات رایجی که اکثر افراد دچار آن ها می شوند انتخاب نادرست و روش اشتباه دوش گرفتن یا استفاده نادرست از حوله صورت می باشد ، که موجب از بین رفتن چربی مفید پوست و در نتیجه خشکی و پوسته پوسته شدن  می شوند .

 درمان خشکی پوست به همراه مواد طبیعی

پوست همواره در حال ترشح چربی سبوم است ، که موجب کاهش تعرق و از بین رفتن آب زیر منافذ پوست می شود در نتیجه از بین رفتن این چربی ها پوست شما دچار خشکی و مشکلات پوستی میشود در صورتی که شما برای استفاده از مرطوب کننده و آبرسان ها کوتاهی نمایید پوست شما آسیب خواهد دید .

به منظور از بین رفتن در خشکی و درمان پوست می توان از روغن های گیاهی و مواد مغذی استفاده نمود روغن های گیاهی باعث ترشح چربی مفید برای پوست و در  نتیجه رطوبت رسانی و آبرسانی پوست را به دنبال خواهد داشت . روغن های طبیعی مانند روغن اسطوخودوس ، روغن آووکادو ، روغن کرچک برای درمان پوست خشک و جلوگیری از پوسته پوسته شدن موثر می باشند .

طبق آزمایشات پزشکی ثابت شده است افرادی که دچار اگزما و حساسیت های پوستی دیگر می باشند به دلیل استفاده مرتب از روغن نارگیل بهبود یافته اند ‌ .

 

پوست خشک 487487485415415485441

۱۰ راه شگفت انگیز برای درمان پوست خشک

در طب سنتی از بهترین روش های نتیجه گیری برای درمان خشکی پوست استفاده از روغن طبیعی در وان حمام می باشد به این منظور شما مقداری روغن را در وان حمام ریخته و در آن به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بنشینید پس از اتمام کار پوست خود را با استفاده از حوله خشک نمایید نه به طوری که تمامی چربی پوست از بین رود .

۱ . روغن زیتون به عنوان پاک کننده :

از گذشته تا به امروز روغن زیتون به عنوان یک پاک کننده و مرطوب کننده طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد ، شما مقداری روغن را برای پوست خود بمالید در نهایت ، پس از جذب مقدار زیادی روغن زیتون توسط پوست مابقی روغن را از سطح پوست خود به آرامی و به صورت ضربه ای پاک نمایید .

روغن زیتون از بهترین موارد برای استفاده و درمان پوست خشک می باشد این روغن با خاصیت پاک کنندگی ، مرطوب کنندگی و آبرسانی باعث از بین رفتن خشکی پوست شده و در عین حال چربی پوست صورت را کنترل می نماید . که ما برای از بین بردن خشکی پوست دست و صورت خود می‌توانید از روغن زیتون به عنوان یک نرم کننده طبیعی استفاده کنید .

۲ . ماسک یا کرم آووکادو :

اگر شما هم دارای پوست خشک هستید و از خشکی پوست خود رنج می برید و پیشنهاد ما به شما استفاده از ماست یا کرم آووکادو می باشد برای تهیه این ماسک شما نیاز به یک قاشق و آووکادو به همراه یک قاشق روغن زیتون طبیعی دارید . ابتدا آووکادو را مانند پوره خرد نموده و له کنید سپس یک قاشق روغن زیتون به آن اضافه کنید ، خوب هم بزنید و با ماسک آماده شده را برای پوست خود بمالید .‌ در صورتی که دارای پوستی که پوست خیلی خشک هستید ، می توانید یک قاشق عسل طبیعی را نیز به این ماسک اضافه نمایید .

۳ . جوی دوسر :

استفاده از یک فنجان جوی دوسر درمان کمک به جذب رطوبت آبرسانی پوست را به همراه دارد شما میتوانید یک فنجان جوی دوسر را در وان حمام خود ریخته و در مدت معینی در آن بنشینید .

۴ . اسکراب شکر و زیتون :

همچنین شما می توانید برای رطوبت رسانی به پوست خشک خود از اسکراب شکر و زیتون استفاده نمایید برای درست کردن این اسکراب معجزه آسا شما نیاز به نصف فنجان شکر و دو قاشق روغن زیتون دارید مخلوط بدست آمده را هم زده و برای رطوبت رسانی به پوست خود از آن استفاده نمایید همچنین شما می توانید از یک اسانس طبیعی مانند  اسطوخودوس نیز استفاده نمایید و به آن اضافه کنید این کار نه تنها موجب آبرسانی و رطوبت شما شده بلکه باعث آرامش اعصاب و کاهش اضطراب می شود .

اسکراب به دست آمده را به آرامی بر روی پوست صورت خود بمالید بعد از گذشت سه الی پنج دقیقه آن را بشویید سپس برای جذب بهتر رطوبت از کرم مرطوب کننده و آبرسان استفاده کنید .

 

پوست خشک 875698757858745887784

 

۵ . روغن نارگیل :

به طور طبیعی روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است شما می توانید با ترکیب کرم مرطوب کننده خود به همراه کمی روغن نارگیل باعث شادابی ، نرمی و لطافت پوست صورت دست خود شوید . اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از خشکی پوست کف پای خود رنج می برید می توانید از این روش استفاده نمایید مقدار کمی از ترکیب کرم مرطوب کننده و روغن نارگیل را به کف پای خود بمالید و سپس از جوراب استفاده نمایید ، بعد از گذشت چند ساعت  نتیجه بدست آمده بسیار مطلوب خواهد بود .

۶ . ماسک جوی دوسر و عسل :

مخلوط جو دوسر و عسل طبیعی یک ماسک لایه بردار و اسکراب فوق العاده معجزه‌آسا می باشد . برای تهیه این ماسک شما نیاز به دو قاشق غذاخوری جو دوسر به همراه یک قاشق غذاخوری عسل دارید مواد به دست آمده را بر روی حرارت به آرامی هم بزنید ،  (می توانید برای تهیه ماست جوی دوسر را ابتدا خرد نمایید ) .

ماسک به دست آمده را به آرامی بر روی پوست صورت خود بمالید و بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صورت خود را بشویید و برای خشک کردن و پوست خود حوله را ضربه‌ای به صورت خود بزنید از کشیدن حوله بر روی پوست صورت اکیداً خودداری نمایید .

۷ . آلوئه ورا :

بسیاری از افراد برای تسکین و از بین بردن آفتاب سوختگی از جلو را استفاده می نمایند ، اما باید اضافه نمود و از بین بردن و تسکین آفتاب سوختگی پوست برای آبرسانی و شفافیت و حتی از بین بردن التهاب ، اگزما و حساسیت های پوستی که موجب قرمزی پوست می‌شود نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند . در فصل زمستان به دلیل سرمای زیاد ممکن است شما دچار خشکی و پوسته پوسته شدن شود شما برای از بین بردن این مشکل می توانید از ژل آلوئه ورا کمک بگیرید . لازم به ذکر است ممکن است شما به ژل آلوئه ورا حساسیت داشته باشید ، حتما قبل از استفاده مقدار کمی از ماسک را روی قسمتی از پوست دست خود امتحان نموده و در صورت عدم بروز حساسیت مجدداً از آن استفاده کنید .

۸ . روغن طبیعی در حمام :

پوست افراد دارای لایه محافظتی می باشد  ، ممکن است به دلیل استفاده از صابون و مواد شستشوی صورت از بین رود و در نتیجه خشکی پوست را به همراه خواهد داشت . شما برای جلوگیری و حتی درمان این مشکل می‌توانید روغن طبیعی خود را در وان حمام ریخته و در آن به مدت معینی بنشینید در حین نشستن می توانید مقداری از آب را بر روی پوست سطح خود بمالید و ماساژ دهید و سپس پوست بدن و صورت خود را به آرامی به صورت ضربه‌ای با حوله خشک نمایید ، بعد از انجام این عمل به طور مکرر شما نتیجه مطلوبی را مشاهده خواهید نمود از داشتن پوست نرم ، شاداب و لطیف خود لذت خواهید برد .

۹ . شیر :

شیر دارای خاصیت ضد التهابی بوده و به عنوان یک لایه بردار طبیعی بسیار می باشد .  شما می توانید به منظور لایه برداری و شفاف سازی پوست صورت خود از شیر استفاده نمایید و به دلیل داشتن اسید لاکتیک به عنوان یک لایه بردار بسیار قوی و موثر در شفاف سازی پوست صورت و بدن نقش مهمی را ایفا می‌کند شما می توانید آن را به صورت طبیعی و مستقیم توسط خود زده تا از کمپرس شیر استفاده نمایید به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه شیر را برای پوست صورت خود مالیده و ماساژ داده سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید توجه داشته باشید آب گرم برای خشکی پوست مضر میباشد منظور شما حتماً باید از آب ولرم متعادل به آب سرد استفاده نمایید آب سرد باعث افزایش جریان خون شده و کسانی و لیفتینگ را به همراه خواهد داشت توجه داشته باشید اسیدلاکتیک ممکن است بر روی زخم های باز سوزش ایجاد کند  و برای استفاده از شیر بر روی زخم باز احتیاط لازم را به کار گیرید .

۱۰ . لایه بردار یا اسکراب حاوی آنزیم میوه :

همان طور که همه شما می‌دانید آنزیم های میوه می توانند از پوست در فصل خشکی مراقبت کرده و از خشکی و فرسودگی پوست جلوگیری نمایند .

این آنزیم ها برای روشن کردن پوست ، و از بین بردن سلول های مرده و تیره بسیار موثر می باشند ، برخی از این آنزیم ها در کدو حلوایی ، آناناس و پاپایا وجود دارند .

سخن پایانی

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای داشتن پوستی مرطوب فقط کافیست نکات ریزی را رعایت کنید ، اگر شما دارای پوست خیلی خشک هستید می‌توانید از روغن نارگیل برای از بین بردن خشکی زیاد پوست خود استفاده نمایید . از نکات مهم برای استحمام دوش گرفتن با آب ولرم می باشد هرگز برای حمام کردن از آب داغ استفاده  ننمایید چرا که موجب خوشی و فرسودگی شده از نکات دیگری که می توانید رعایت کنید استفاده مداوم از آبرسان سرما کرم‌های مرطوب‌کننده و ماسک های آبرسان می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *