” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

ماساژ صورت یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید به‌وسیله پزشک متخصص یا به‌تنهایی انجام دهید. ماساژ صورت ضمن آرامش بخشیدن به عضلات صورت به سلامت پوست کمک می‌کند. این یک اثر آرامش‌بخش و جوان‌کننده است و به شما کمک می‌کند تا ظاهر بهتری داشته باشید. چه بخواهید از ماساژ صورت صرفاً برای آرامش استفاده کنید و چه برای درمان یک بیماری خاص، روش‌های زیادی وجود دارد که باید امتحان کنید. در ادامه باهم به بررسی هشت مزیت باورنکردنی ماساژ صورت و اینکه چطور می‌توانید این کار را به تنهایی انجام دهید خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

ماساژ صورت 158445889487485496841

انواع ماساژ صورت

چندین نوع و تکنیک مختلف ماساژ صورت وجود دارد که می‌توانید به تنهایی یا با یک متخصص انجام دهید.

انواع ماساژ صورت شامل موارد زیر است:

 • تخلیه لنفاوی
 • رفلکسولوژی
 • شیاتسو
 • گوا شا
 • سوئدی
 • اصلاح کننده
 • سینوس
 • طب فشاری

تکنیک‌های ماساژ صورت شامل موارد زیر است:

 • حجامت
 • ورز دادن دیجیتال یا انگشت
 • تاشو
 • افلاژ
 • ارتعاشات
 • ضربه زدن
 • نیشگون Jacquet

ماساژصورت 487548574584857

مزایای باورنکردنی ماساژ صورت

ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید برخی از تحقیقات و شواهد در مورد فواید ماساژ صورت چه می‌گویند.

 1. ضد پیری و چین و چروک

یکی از مزایای اصلی ماساژ صورت، توانایی آن در بهبود ظاهر کلی پوست است. یک منبع مورد اعتماد، اثربخشی ماساژ صورت را که شامل یک دستگاه ماساژ تحریک کننده است، بررسی کرد. شرکت کنندگان به مدت 8 هفته از یک دستگاه ضد پیری و کرم روی صورت و گردن خود استفاده کردند. اثرات کرم هنگام استفاده با ماساژ صورت افزایش می‌یابد. بهبودهایی در چین و چروک، افتادگی پوست و بافت مشاهده گردید. محققان همچنین اثرات ماساژ صورت را بر روی نمونه‌های پوست طبیعی یا آزمایشگاهی، بررسی کردند. به مدت 10 روز، نمونه‌های پوست با استفاده از دستگاه ضد پیری، دو بار در روز و به مدت 1 دقیقه ماساژ داده شدند. در مقایسه با ریزنمونه های پوست درمان نشده، دریافتند این دستگاه باعث افزایش میزان پروتئین‌های پوستی می‌شود، که اثر ضد پیری بر روی پوست دارد

 1. فشار سینوس

تا زمانی که مشکل شما شامل یک مورد عفونی یا در مرحله حاد سینوزیت نباشد، می‌توانید از ماساژ برای کاهش فشار سینوس، ناراحتی و احتقان استفاده کنید. ماساژ سینوس همچنین ممکن است به تخلیه مخاط ، تسکین سردرد و تقویت گردش خون کمک کند. برای تأیید و گسترش تأثیرات ماساژ فشار سینوسی، مطالعات علمی عمیق‌تری لازم است.

 1. آکنه

تحریک پوست از طریق ماساژ می‌تواند به گردش خون کمک کرده و ظاهر آکنه را کاهش دهد. برخی افراد با انجام ماساژ روغن زیتون برای درمان آکنه شاهد تغییرات چشمگیری در ظاهر خود بوده‌اند. نتایج متفاوت است، بنابراین اگر موضوعی است که می‌خواهید آن را امتحان کنید، قبل از ماساژ دادن کل صورت ، بهتر است آن را در یک ناحیه کوچک آزمایش کنید. از هرگونه حرکات شدید یا لایه‌بردار به‌خصوص در مناطق حساس خودداری کنید.

 1. TMJ

افرادی که به شرایط مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) مبتلا هستند ممکن است در فک یا صورت احساس ناراحتی کنند. این می‌تواند شامل سردرد، گوش درد باشد. ماساژ نقطه ماشه ممکن است به کاهش درد عضلات فک ملتهب یا دردناک کمک کند. این ناراحتی ممکن است به دلیل جویدن، فشردن فک یا دندان قروچه باشد. ماساژ برای تسکین علائم TMJ هنگامی‌که با تمرینات فکی همراه باشد ممکن است مؤثر باشد.

ماساژپوست 4154485478748

 1. درخشان شدن پوست

اگر پوست روشن و درخشان می‌خواهید، ماساژ صورت ممکن است بهترین راه باشد. تحقیقات انجام شده در سال 2002 نشان داد که 59 درصد از زنانی که ماساژ صورت داده‌اند، احساس طراوت و جوان‌سازی بیشتری را داشته‌اند. حدود 54 درصد پوست انعطاف‌پذیر را گزارش کردند، درحالی‌که 50 درصد سفت شدن پوست را تجربه کردند. بسیاری از شواهد نشان می‌دهد که تحریک عضلات صورت می‌تواند به سفت شدن پوست، تسکین عضلات سفت و تقویت گردش خون کمک کند.

 1. تنظیم جریان خون در پوست

استفاده از غلتک ماساژ صورت تأثیر مثبتی بر جریان خون پوست دارد که ممکن است به بهبود ظاهر پوست کمک کند. طبق یک مطالعه کوچک در سال 2018، افرادی که صورت خود را با غلتک ماساژ داده‌اند، پس از ماساژ حداقل 10 دقیقه جریان خون در منطقه را افزایش‌یافته است. پس از 5 هفته ماساژ، پاسخ جریان خون به گرما به طور قابل توجهی بهبود یافته است.

 1. جوان سازی صورت

ماساژهای صورت می توانند ضمن افزایش آرامش و سلامت پوست، به از بین بردن تنش کمک کنند. تحقیقات انجام شده در سال 2018 به تأثیر ماساژ صورت با دستگاه Pao در تشویق جوان سازی صورت اشاره دارد. نشان داده شده است که دستگاه ورزشی ماساژ صورت باعث افزایش ضخامت عضلات صورت در زنانی می‌شود که از این دستگاه به مدت 30 ثانیه، دو بار در روز و به مدت 8 هفته استفاده کردند.

 1. بافت اسکار را مدیریت کنید

اگر جای زخم در صورت دارید که در روند بهبود است، ماساژ می‌تواند بسیار مفید باشد. ماساژ بافت اسکار و مناطق اطراف آن ممکن است به افزایش جریان خون، شل شدن بافت‌های اطراف و صاف شدن برجستگی‌ها کمک کند. ماساژ صورت همچنین ممکن است به تسکین علائمی مانند درد، خارش و حساسیت کمک کند. محققان در سال 2014 دریافتند که ماساژ درمانی در کاهش درد و خارش پوست و درعین‌حال بهبود زخم‌های برجسته ناشی از سوختگی مؤثر است.

چگونه این کار را در خانه انجام دهیم

می‌توانید به سهولت و راحتی در خانه ماساژ صورت دهید. قبل از شروع، صورت و دستان خود را تمیز کنید. از مقدار کمی سرم، روغن یا مومیایی کننده پاک‌کننده استفاده کنید تا انگشتان شما را بلغزانند و به‌راحتی روی پوست شما غلت بزنند. برای وارد کردن نیرو از سطح کف دست خود استفاده کنید.

چه 5 دقیقه یا یک ساعت وقت داشته باشید، می‌توانید عناصر موردعلاقه خود را کنار هم قرار دهید و یک روال ماساژ صورت به‌صورت فردی ایجاد کنید. هر ضربه را پنج بار تکرار کنید یا به مدت 20 تا 30 ثانیه روی یک منطقه خاص تمرکز کنید. از فشار ملایم اما محکم استفاده کنید

ماساژپوست 468547854849848948

چندین روش وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. در زیر چند مورد وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد روال خود استفاده کنید:

با استفاده از حرکت دورانی انگشتان خود را به پیشانی خود بمالید.
به وسیله نیروی کف دست و نوک انگشتان، دو سمت صورت خود را ماساژ دهید، از  قسمت چانه آغاز کنید و به سمت بالا به پیشانی خود بروید. بعد دستان خود را به سمت پایین بکشید.
انگشتان میانی خود را فشار داده و به ارامی استخوان ابرو خود را ماساژ دهید. از گوشه داخلی به گوشه خارجی حرکت کنید. سپس همان حرکت را در زیر چشم خود انجام دهید.
با استفاده از انگشت شست و انگشت اول، از گوشه‌های خارجی ابرو شروع کنید. هنگام حرکت به گوشه داخلی، ابروهای خود را به آرامی محکم کنید.
انگشتان خود را به مرکز ابروهای خود فشار دهید. آن‌ها را به سمت بالا به سمت خط موی خود بکشید. سپس انگشتان خود را به سمت شقیقه‌های خود حرکت دهید.
برای چند ثانیه فضای بین ابروهای خود را محکم فشار دهید. سپس در حین انجام حرکت‌های عقربه‌های ساعت و خلاف جهت حرکت فشار دهید.

از انگشتان اشاره و میانی خود برای فشار دادن زیر استخوان گونه استفاده کنید. از مرکز صورت خود شروع کرده و به سمت شقیقه‌های خود حرکت کنید.
برای جلوه‌ای قوی‌تر، از انگشتان خود برای فشار دادن به صورت خود استفاده کنید. از بینی خود شروع کنید و آن‌ها را از طریق گونه‌ها به گوش خود منتقل کنید.
از انگشت شست و دو انگشت اول خود استفاده کنید تا مرکز چانه خود را نیشگون بگیرید. وقتی به سمت گوش‌های خود حرکت می‌کنید، پوست را نیشگون بگیرید.
وقتی انگشتان خود را از بیرون فک به سمت چانه می‌کشید، به داخل فک خود فشار دهید.
با استفاده از حرکت دورانی، ناحیه زیر لاله‌های گوش خود را ماساژ دهید.
با استفاده از قسمت بیرونی انگشتان صورتی خود، گردن خود را فشار دهید، از بالا شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید.
با استفاده از انگشت حلقه خود را محکم به داخل ابرو فشار دهید، و به سمت ابرو خارجی خودسر بخورد.
از نوک انگشتان خود استفاده کنید تا به آرامی روی تمام نواحی صورت خود ضربه بزنید. سپس نواحی گوشتی پوست را به آرامی خرج کنید.

طب فشاری را روی نقاط فشار صورت یا نقاط فشار سینوس اعمال کنید.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *