همه ما می‌خواهیم پوستی بی عیب و نقص داشته باشیم، اما  چون آن را به عنوان آرزو و خیال تصور می‌کنیم از رسیدگی و توجه به آن شانه خالی میکنیم. مشکلات پوستی یک مشکل رایج است که همه خانم‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند و از این رو، ناچار لایه‌های زیادی از آرایش را ایجاد می‌کنند تا به ظاهر دلخواه خود برسند. متأسفانه علی‌رغم آرایش، همچنان این آفت پوست وجود دارد و منافذ باز دیده می‌شوند.
در اینجا، ما در مورد منافذ باز پوست و عوارض آن‌ها بحث خواهیم کرد. همچنین، ما برای از بین بردن این منافذ باز پوست چند روش درمانی خانگی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

منافذ باز پوست 784184184184184715874

 

منافذ باز پوست چیست؟

پوست بزرگ‌ترین اندام بدن است و شامل میلیون‌ها منافذ می‌باشد، حتی اگر اکثر آن‌ها برای چشم انسان قابل مشاهده نباشند. تمام این منافذ باز به پوست اجازه تنفس می‎دهند.
هر منافذ حاوی یک فولیکول مو است. هر منفذ دارای غدد چربی (روغنی) است که از داخل روغنی به نام سبوم تولید می‌کند.
غدد چربی بیشتر در منافذ صورت، پشت، سینه و کشاله ران وجود دارد. هورمون‌ها در تولید این غدد به منظور تولید مقادیر بیشتری از سبوم نقش دارند. به همین دلیل ممکن است منافذ صورت، به ویژه آن‌هایی که روی بینی، پیشانی و گونه‌های شما قرار دارند، بزرگ‌تر از سایر نواحی بدن شما باشند.
هر نوع پوستی، چه چرب، چه طبیعی و چه خشک، می‌تواند دارای منافذ باز و بزرگ باشد.
این منافذ ممکن است ظاهری ناراحت کننده به پوست شما بدهند، مخصوصاً اگر در آلودگی، باکتری، روغن یا سلول‌های مرده پوست مسدود شده باشد.
اگرچه یک نگرانی پزشکی نیست، اما منافذ باز پوست می‌تواند برای برخی از افرادی که ظاهر پوستشان را دوست ندارند یک مسئله آرایشی باشد. در نوجوانان و در بزرگ‌سالان که مستعد ابتلا به آکنه هستند، منافذ باز، ممکن است مسدود، تبدیل به دانه‌های سرسیاه و یا سرسفید شوند.
پیری پوست حاوی کلاژن کمتر نیز ممکن است دارای منافذ باز بزرگ‌تر باشد که ممکن است باعث نگرانی شود.
منافذ باز یا بسته نمی‌شوند. همچنین نمی‌توان آن‌ها را کوچک‌تر کرد. غالباً، وقتی افراد می‌گویند می‌خواهند منافذ خود را باز کنند، آنچه آن‌ها به آن اشاره می‌کنند تمیز کردن عمیق برای از بین بردن روغن و باقی‌مانده اضافی است. این ممکن است منافذ باز را به‌گونه‌ای نشان دهد که گویی منقبض شده یا بسته شده است.

چرا منافذ پوست بزرگ می شوند؟


موهای ریز پوست فرد را می پوشاند، مگر در کف دست ها و پاها. هر فولیکول مو در قسمت بالای خود منافذی دارد.
فولیکول مو درون خود غده ای دارد که روغن تولید می کند. به این غده سبوم گفته می شود. وقتی غده چربی روغن آزاد می کند، روغن به بالای پوست می رود و در منافذ جمع می شود.
دلایل عمده منافذ بزرگ شده عبارتند از:
سبوم بیش از حد: این زمانی است که غده چربی فرد مقدار زیادی روغن تولید می کند و منجر به چربی پوست می شود.
کاهش خاصیت ارتجاعی در اطراف منافذ: این زمانی است که پوست لطیف می شود.
افزایش حجم فولیکول مو: این زمانی است که منافذ انتهای فولیکول مو مسدود می شود.
وقتی روغن در منافذ جمع شود و با خاک یا آرایش ترکیب شود، منافذ مسدود می شود. این انسداد منافذ را کشیده و بزرگتر به نظر می رسد. اگر منافذ پوست مسدود شود، ممکن است جوش ایجاد شود.
ژنتیک و اندازه منافذ فرد به تعیین میزان فعالیت غدد چربی فرد کمک می کند.

 

منافذ باز پوست 7185471584158418541

 

8 روش برای به حداقل رساندن منافذ بزرگ پوست

خلاص شدن از شر منافذ بزرگ ممکن نیست، اما روش‌هایی برای کوچک جلوه دادن آن‌ها وجود دارد، از جمله انعطاف پذیری پوست و جلوگیری از مسدود شدن منافذ پوست.

در ادامه هشت روش مؤثر برای کاهش ظاهر منافذ بزرگ بیان شده است:

1.انتخاب محصولات مبتنی بر آب


محصولات مرطوب کننده حاوی انواع مختلف است عناصر فعال، از جمله روغن هستند که آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD) توصیه به استفاده از محصولات بدون روغن، از جمله آرایش مبتنی بر آب می‌کند.
افرادی که پوست چرب دارند به جای روغن از محصولی که سرشار از مواد مرطوب کننده است بهره مند می‌شوند. عسل و اوره نمونه‌هایی از مواد مرطوب کننده در محصولات مراقبت از پوست هستند.
محصولات با روغن حاوی چربی، روغن نارگیل و انواع دیگر روغن هستند. آن‌ها به طور مؤثری پوست را مرطوب می‌کنند اما ممکن است برای افرادی با پوست چرب و منافذ بزرگ پوست مناسب نباشد. چربی اضافی که روی پوست جمع می‌شود می‌تواند منافذ را بزرگ‌تر نشان دهد.

2.شستن صورت هم صبح و هم شب


شستن صورت تا دو بار در روز یا بیشتر پس از تعریق زیاد یا انجام ورزش با استفاده از آب ولرم و به آرامی نیز می‌تواند در کوچک کردن و یا بستن منافذ بسیار مفید باشد. از یک پاک کننده با انگشتان تمیز استفاده کنید. یک پاک کننده ملایم که ساینده نباشد و حاوی الکل نباشد انتخاب کنید.
با حوله تمیز صورت را خشک کنید. شستن صورت هر روز صبح و عصر به شستن روغن و آلودگی منافذ پوست کمک می‌کند. این می‌تواند به کمتر دیده شدن آن‌ها کمک کند.

3.انتخاب پاک‌کننده‌های مبتنی بر ژل


یک پاک کننده بر پایه ژل برای افرادی که پوستی چرب دارند و می‌خواهند منافذ پوست خود را کمتر نمایان کنند مناسب است. بهتر است از پاک‌کننده‌های روغنی یا الکلی خودداری کنید، زیرا این مواد باعث تحریک پوست می‌شوند.
یک پاک‌کننده مرطوب‌کننده ممکن است در منافذ باقی مانده و چربی را افزایش دهد. یک شوینده مبتنی بر ژل به پاک‌سازی روغن از منافذ پوست کمک می‌کند و ظاهر آن‌ها را کاهش می‌دهد.

 

منافذ باز پوست 798748948418541

 

4.لایه برداری
فردی با پوست چرب باید هفته‌ای یک یا دو بار لایه برداری کند تا ماده‌ای را که می‌تواند منافذ پوست را مسدود کند، از بین برد، موادی مانند: خاک، سلول‌های مرده پوست و روغن اضافی!
محصولات مناسب ممکن است حاوی اسیدهای هیدروکسی بتا، مانند اسید سالیسیلیک، اسیدهای پلی هیدروکسی، مانند اسید لاکتوبیونیک و گلوکونولاکتون باشد که به تقویت عملکرد سد پوست کمک می‌کند.
ماندلیک اسید نیز برای پوست‌های حساس مناسب می‌باشد.محصولات بدون نسخه (OTC) معمولاً حاوی هستند 7-10٪ از ماده فعال درصد بسیار زیاد ممکن است باعث تشدید پوست شود، اگرچه یک متخصص پوست ممکن است فرمولاسیون قوی‌تری نسبت به گزینه‌های OTC تجویز کند.
مهم نیست که بیش از دو بار در هفته لایه برداری کنید، زیرا این امر باعث خشکی پوست می‌شود. اگرچه لایه برداری به بسته نشدن منافذ کمک می‌کند، اما اگر پوست خیلی خشک شود، منافذ می‌توانند بزرگ‌تر به نظر برسند.

5.مرطوب کننده روزانه
ایده مرطوب کنندگی پوست چرب ممکن است مناسب نباشد. با این حال، یک مرطوب کننده بدون روغن می‌تواند به کاهش بزرگ شدن منافذ کمک کند.
ابتدا فرد باید پوست را بشوید و خشک کند، سپس به آرامی از یک مرطوب کننده استفاده کند تا به آب‌رسانی و لطافت پوست کمک کند. این اجازه می‌دهد تا روغن غدد چربی به جای اینکه در منافذ سطح باقی بماند، در پوست نفوذ کند.
به این ترتیب، مرطوب کننده از مسدود شدن منافذ با روغن جلوگیری می‌کند و از ظاهر آن‌ها می‌کاهد.

6.استفاده از ماسک سفالی
استفاده از ماسک سفالی یک یا دو بار در هفته می‌تواند به حذف روغن اضافی از منافذ کمک کند. این به این دلیل است که خاک رس سبوم را جذب می‌کند .
از بین بردن چربی از بزرگ شدن منافذ جلوگیری کرده و باعث کمتر دیده شدن آن‌ها می‌شود.
توصیه می‌شود این کار را در روزی متفاوت از لایه برداری انجام دهید، زیرا دست‌کاری بیش از حد پوست ممکن است باعث تحریک شود. تحریک می‌تواند باعث بزرگ شدن منافذ و ایجاد لکه شود.

7.همیشه آرایش را در شب پاک کنید


همیشه پاک کردن آرایش قبل از خواب ضروری است.
خوابیدن در آرایش یک شبه باعث انسداد منافذ پوست به دلیل تجمع آرایش، روغن و باکتری می‌شود.
دستمال مرطوب تمیز کننده برای از بین بردن آرایش سریع مناسب است.

 

منافذ باز پوست 7894846545415

 

8.استفاده از ضد آفتاب


مراقبت از پوست هنگام آفتاب بسیار مهم است. قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند پوست را خشک کرده و باعث بزرگ‌تر شدن منافذ شود. بسیاری از مرطوب کننده‌ها حاوی ضد آفتاب هستند. افراد باید یکی با SPF 30 یا بالاتر انتخاب کنند.
محافظت از پوست در برابر آفتاب، آن را لطیف نگه می‌دارد.
بهترین روش‌ها برای انجام این کار:

9.با کلاه لبه پهن
هر روز ضد آفتاب استفاده کنید
3. ماندن در سایه وقتی شدیدترین خورشید است

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *