تابستان زمان سختی برای پوست شماست. آفتاب و گرمای سوزان می‌تواند تماماً فایده نباشد، مخصوصاً برای پوست شما.
آلودگی و سایر آلودگی‌های محیطی درخشندگی طبیعی پوست را از بین می‌برد و آن را چرب، کدر و لکه‌دار می‌کند.
ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید تابستان چگونه کیفیت پوست شما را تغییر می‌دهد و چه ‌کارهایی در تابستان می‌توانید برای حفظ پوست درخشان و سالم انجام دهید.

تابستان چگونه بر پوست شما تأثیر میگذارد؟

افزایش دما در ماه‌های تابستان، همراه با رطوبت و گرما، می‌تواند فعالیت غدد چربی را افزایش دهد. این باعث می‌شود پوست چرب، چرب‌تر به نظر برسد و پوست خشک، خشن و تکه‌ای به نظر می‌رسد. شدت اشعه‌های خورشید نیز با تولید رنگ‌دانه‌های ملانین بیشتر باعث برنزه شدن می‌شود. در حالی که همه می‌دانند ملانین بیشتر به معنای پوست تیره‌تر است، تعداد کمی از افراد پوست آفتاب سوخته را با پیری و سرطان مرتبط می‌دانند.
گرما همچنین می‌تواند باعث باز شدن منافذ بیشتر شود، که می‌تواند با خاک و چربی مسدود شود، باکتری‌ها را به دام بیندازد، باعث ایجاد آکنه، جوش و لک روی صورت شود.

یکی از قوانین اساسی مراقبت مناسب از پوست داشتن روتین متفاوت برای زمستان و تابستان است. تعدادی دلیل برای این وجود دارد:

 • خورشید در تابستان بسیار قوی‌تر است و نیاز به محافظت قوی‌تر از اشعه ماوراءبنفش دارد.
 • رطوبت هوا در تابستان بیشتر است و به عوامل مختلف مرطوب کننده نیاز دارد.
 • رطوبت بیشتر تولید سبوم را افزایش می‌دهد و نیاز به لایه برداری و پاک‌سازی مکرر دارد.
 • شما به روال‌های متمایز روز و شب نیاز دارید که به طور خاص برای مراقبت از پوست در هوای تابستان طراحی شده‌اند.

 

تابستان 68968796978968796789678

 

چگونه در فصل تابستان از پوست خود مراقبت کنیم؟


در ادامه فهرست مهم کارهایی است که می‌توانید برای مراقبت از پوست خود در تابستان انجام دهید:

 1. تغییر در روال شست و شوی روزانه صورت

هنگام حرکت از زمستان به تابستان، باید به یاد داشته باشید که شستشوی صورت شما باید تغییر کند. در تابستان، ممکن است محلول مخصوص شستن صورت شما برای بیرون کشیدن آلودگی از پوست شما چربی اضافی نیاز داشته باشد. اگر پوست خشکی دارید، از شوینده‌های بدون کف استفاده کنید. این برای پوست مختلط نیز ایده آل خواهد بود. در طول روز دفعات زیادی صورت خود را بشویید تا پوست شما تمیز و شاداب بماند.

 1. آنتی اکسیدانها را در برنامه مراقبت از پوست صورت خود قرار دهید

در تابستان روی یک سرم آنتی اکسیدان خوب سرمایه گذاری کنید. سرم آنتی اکسیدان نه تنها پوست شما را آب‌رسانی می‌کند، بلکه می‌تواند از پوست شما در برابر آسیب‌های محیطی نیز محافظت کند. این کار به افزایش تولید کلاژن کمک می‌کند و رادیکال‌های آزاد مضر را از بین می‌برد تا از آسیب پوست جلوگیری کند. این یک نکته عالی در مورد نحوه مراقبت از پوست مختلط و همچنین پوست معمولی تا چرب در تابستان است. به خاطر داشته باشید که می‌توانید آنتی اکسیدان ها را با رژیم غذایی خود در رژیم مراقبت از پوست خود قرار دهید. میوه‌هایی مانند مرکبات، سبزیجات سبز و برگ دار، چای سبز، آجیل و غلات کامل تهیه کنید تا پوستی جوان‌تر داشته باشید.

 1. پوست خود را هیدراته نگه دارید

به یاد داشته باشید تابستان زمانی است که پوست شما به رطوبت و همچنین آب‌رسانی نیاز دارد. روی یک ماسک آب‌رسان خوب سرمایه گذاری کنید که هفته‌ای دو بار از آن استفاده می‌کنید. ابتدا صورت خود را بشویید و ماسک را طبق دستورالعمل شب برای ترمیم، آب‌رسانی و آرامش پوست خود بمالید. ماسک می‌تواند بیماری‌های خاص پوست مانند خشکی، آکنه، روغن و غیره را درمان کند. ماسک مناسب را انتخاب کنید و حدود 10 دقیقه را صرف از بین بردن استرس، خستگی و لکه‌های پوست خود کنید.

 1. به طور منظم برای پوست صاف لایه برداری کنید

لایه برداری کلید روشن و صاف شدن پوست است. مواد زائد پوست را از بین می‌برد و سلول‌های مرده را روی هم انباشته می‌کند. آلودگی‌های سطحی از تنفس پوست جلوگیری می‌کند و می‌تواند باعث احتقان پوست شود.
با یک داروی طبیعی خانگی مانند خاک قهوه مخلوط با روغن و نمک دریا لایه برداری کنید. به یاد داشته باشید که لایه برداری برای کل بدن شما لازم است نه فقط برای صورت شما. با این حال، هنگام لایه برداری از پوست خود باید تعادل را رعایت کنید. بیش از حد لایه برداری نکنید زیرا پوست شما کبود می‌شود و ممکن است در نهایت دچار بثورات پوستی شوید. افرادی که دارای پوست حساس هستند باید از لایه بردارهای ملایم که روی پوست لطیف هستند استفاده کنند.

 1. از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

کرم‌های ضد آفتاب باید در تابستان بهترین دوست شما باشند. ضد آفتابی را انتخاب کنید که طیف فرابنفش وسیعی دارد (بین SPF 30-50 و اشعه‌های UVA و UVB را می‌پوشاند). اگر تمام روز خود را زیر نور آفتاب می‌گذرانید، هر سه ساعت یک‌بار باید ضد آفتاب خود را تمدید کنید. حتماً دست‌ها، پاها، شانه‌ها و گردن خود را نیز بپوشانید.

 1. آرایش خود را کاهش دهید

تابستان به این معنی است که باید آرایش خود را کمتر کنید. حداقل آرایش صورت را انجام دهید تا پوست بتواند بهتر نفس بکشد. رطوبت و گرما توانایی تنفس پوست را سرکوب کرده و آن را تحت فشار قرار می دهد. از هر چیز سنگینی روی صورت خودداری کنید. در فصل تابستان از مرطوب کننده رنگی، بالم لب رنگی و کاج ارگانیک استفاده کنید تا به پوست خود استراحت دهید.

 1. از تونر تازه کننده استفاده کنید

استفاده از یک تونر خوب می‌تواند به شما در بستن منافذ باز کمک کند. این امر در تابستان برای جلوگیری از تجمع روغن در منافذ باز ضروری است. ناحیه  Tصورت دارای بیشترین غلظت غدد چربی است و در ماه‌های تابستان تمایل به صاف‌ترین ظاهر دارد. در حالی که صورت خود را تقویت می‌کنید به این ناحیه توجه کنید. از تونر بر پایه خیار یا آلوئه ورا استفاده کنید که سبک و خنک کننده باشد.

 

تابستان 89687678963786759689678968769

 

 1. مرطوب کننده خود را تغییر دهید

در تابستان، برای مرطوب کننده سبک‌تر، باید آن کرم‌های سنگین سرد و مرطوب کننده‌های حاوی روغن شیا را کنار بگذارید. این سوء تفاهم را نداشته باشید که پوست شما در تابستان به رطوبت نیاز ندارد. مراقبت از پوست در تابستان نیاز به یک محصول سبک‌تر و بدون چربی دارد که مناسب آب و هوا باشد.

 1. مقدار زیادی آب بنوشید

آب مهم‌ترین عنصر در بافت سالم پوست است. پوست شما را نرم و درخشان نگه می‌دارد. به یاد داشته باشید که هر جا که می‌روید آب حمل کنید و حداقل 2-3 لیتر در روز بنوشید. آب همچنین برای دفع سموم از طریق عرق و ادرار بسیار مهم است.

 1. به خاطر داشته باشید که مراقب پاهای خود باشید

بیشتر تمرکز ما بر مراقبت از صورت است زیرا این چیزی است که همه ابتدا می‌بینند. اما فراموش نکنید که پاهایتان شما را در تمام طول روز حمل می‌کند و آن‌ها نیز نیاز به مراقبت دارند. به طور مرتب پوست پای خود را لایه برداری کنید. اگر قصد دارید کفش باز بپوشید، از مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب روی پای خود استفاده کنید.

 1. مراقبت ویژه‌ای از ناحیه چشم داشته باشید

در حالی که مرطوب کننده‌ها و تونرها را برای صورت خود انتخاب می‌کنید، به یاد داشته باشید که پوست اطراف چشم شما در مقایسه با بقیه صورت بسیار نازک‌تر و ظریف‌تر است. یک ژل زیر چشم خوب انتخاب کنید که حاوی اسید هیالورونیک، خیار یا حتی عسل باشد. این مواد پوست اطراف چشم را هیدراته نگه می‌دارند و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کنند.

 1. ارزش داروهای طبیعی را به خاطر بسپارید

محصولات منحصر به فرد مراقبت از پوست در بازار برای بسیاری از افراد خوب کار می‌کند. اما خوب است به خاطر داشته باشید که میز آرایشی شما ممکن است انبار بهترین پاک‌کننده‌ها، تونرها و مرطوب کننده‌های صورت باشد. بهتر است بدانید که از بلغور جو دوسر، قهوه، خیار رنده شده، ماست ساده و نمک دریا می‌توانید به عنوان محصولات مراقبت از پوست در تابستان استفاده کنید.
در تابستان، همیشه یک اسپری خنک کننده صورت همراه داشته باشید. هر چند ساعت یک‌بار آن را اسپری کنید تا پوست شما خنک و هیدراته بماند. می‌توانید با بیرون آوردن آب خیار و مخلوط کردن آن با گلاب و نعناع، آن را در خانه تهیه کنید. مالیدن آن روی صورت در گرمای سوزان، به شما و پوست شما تسکین زیادی می‌دهد. همچنین، به یاد داشته باشید که در تابستان دوش آب سرد بگیرید. این کار از خشک شدن بیش از حد و خارش پوست جلوگیری می‌کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *