همه افراد 6 ماهه و بالاتر، صرف‌نظر از رنگ پوست، هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید از ضد آفتاب برای پوسته‌ای در معرض دید استفاده کنند. در حالت ایده آل می‌خواهید از محصولی استفاده کنید که می‌توانید روی آن حساب کنید تا از پوست خود به طور کامل محافظت کنید. ما کرم‌های ضد آفتاب را بررسی می‌کنیم تا اثر آن‌ها را در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید UVA و UVB مشخص کنیم. همچنین باید فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) ذکر شده در برچسب محصول با SPF تست شده ضد آفتاب مطابقت داشته باشد.
در ادامه باهم به بررسی مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد استفاده کرم ضد آفتاب بدانید می‌پردازیم.

اشعه‌های UVA و UVB چیست؟


نور خورشید که به ما می‌رسد از دو نوع اشعه مضر تشکیل شده است:

 • فرابنفش موج بلند A (UVA)
 • فرابنفش موج کوتاه B (UVB).

اشعه UVA به عمق درم نفوذ می‌کند، ضخیم‌ترین لایه پوست. قرار گرفتن در معرض محافظت نشده می‌تواند منجر به پیری زودرس پوست و چین و چروک (افزایش سن) و سرکوب سیستم ایمنی بدن شود.
اشعه UVB معمولاً لایه‌های سطحی پوست شما را نیز می‌سوزاند – اپیدرم (لایه بالایی) و درم (لایه ضخیم زیر آن).
UVB  نقش کلیدی در ایجاد سرطان پوست دارد. شدت اشعه UVB بر اساس فصل، مکان و زمان روز متفاوت است، از ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر ساعت اوج است. پوست آفتاب سوخته نه تنها احساس وحشتناکی ندارد، بلکه با گذشت زمان می‌تواند آسیب دائمی ایجاد کند.
بسیار مهم است که به دنبال کرم ضد آفتابی باشید که از هر دو نوع اشعه محافظت کند.

 

ضد آفتاب 87484854185414158156

 

SPF  چیست؟

SPF  مخفف فاکتور محافظت در برابر آفتاب است. ضد آفتاب‌ها با SPF طبقه بندی می‌شوند که به توانایی آن‌ها در انحراف اشعه UVB اشاره دارد.
درجه SPF با مقایسه مدت زمان مورد نیاز برای سوزاندن پوست محافظت شده از کرم ضد آفتاب در مقابل پوست محافظت نشده محاسبه می‌شود. در مقیاس 2 تا 50+ رتبه بندی می‌شود. هرچه عدد SPF بیشتر باشد، محافظت قوی‌تری خواهید داشت.
کرم ضد آفتاب با SPF بین 15 تا 50+ انتخاب کنید. اعداد SPF بالاتر می‌تواند شما را وسوسه کند که بیش از حد در معرض نور خورشید باشید – و حتی اگر نسوزید ، ممکن است پوست شما آسیب ببیند. یک محصول را بر اساس رنگ پوست خود انتخاب کنید، و اگر در نزدیکی آب یا ارتفاع هستید، محصول محافظ بیشتری را در نظر بگیرید. برای محافظت کامل آن را تمدید کنید.
به عنوان مثال، اگر به طور معمول بعد از 20 دقیقه زیر نور خورشید بدون کرم ضد آفتاب پوست شما می‌سوزد، SPF 30 برای 600 دقیقه یا 10 ساعت محافظت می‌کند (با فرض اینکه هر 2 ساعت یک‌بار استفاده کرده و مجدداً آن را اعمال کنید یا به محض بیرون آمدن از آب) به اما شدت و توزیع طول موج اشعه UVB در طول روز و بر اساس مکان متفاوت است. و هیچ کرم ضد آفتابی 100 درصد اشعه خورشید را مسدود نمی‌کند.
به تفکیک:

 • SPF 30 ، 97 درصد اشعه UVB ،
  SPF 50 ، 98 درصد
 • SPF 100 ، 99 درصد را مسدود می‌کند.

انواع مختلف ضد آفتاب چیست؟

دو دسته گسترده ضد آفتاب وجود دارد:

کرم ضد آفتاب معدنی (که ضد آفتاب غیر ارگانیک یا فیزیکی نیز نامیده می‌شود) به عنوان مانعی در برابر اشعه خورشید عمل می‌کند.
ممکن است کلمات روی یا تیتانیوم را روی برچسب مشاهده کنید. مالیدن آن‌ها می‌تواند کمی سخت باشد زیرا طوری طراحی شده‌اند که روی سطح پوست بمانند ، بنابراین ممکن است پوست را کمی سفید نشان دهند. برخی حتی در رنگ‌های سرگرم کننده‌ای هستند که بچه‌ها از آن لذت می‌برند. کرم ضد آفتاب معدنی به محض استفاده شروع به کار می‌کند، اما می‌تواند به راحتی با آب یا عرق از بین برود.

کرم ضد آفتاب شیمیایی (که کرم ضد آفتاب ارگانیک نیز نامیده می‌شود) با جذب اشعه خورشید مانند اسفنج از پوست محافظت می‌کند. اشعه را به گرما تبدیل می‌کند و سپس آن گرما را از پوست آزاد می‌کند. از آنجا که جذب لایه بالایی پوست می‌شود، پوشش سفید رنگی مانند مواد معدنی روی پوست باقی نمی‌ماند و به همین راحتی نیز شسته نمی‌شود. اما شروع اثرگذاری 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.
کرم‌های ضد آفتاب به صورت کرم، ژل، اسپری و چوب موجود است.
کرم‌ها برای نواحی خشک پوست مناسب هستند، چسب‌ها به ناحیه دور چشم کمک می‌کنند و ژل‌ها برای نواحی دارای مو (مانند پوست سر) مفید هستند. اسپری‌های ضد آفتاب می‌توانند تشخیص اینکه آیا به اندازه کافی استفاده کرده‌اید را دشوار کند.
برخی از اسپری‌ها نیز قابل اشتعال هستند، بنابراین هنگام استفاده باید از جرقه یا شعله اجتناب کنید.

 

ضد آفتاب 896786589678546549678

 

نحوه، زمان و مکان استفاده از ضد آفتاب

برای اینکه کرم ضد آفتاب کار خود را انجام دهد، باید به درستی استفاده شود:
هر زمان که پوست شما در معرض آفتاب قرار می‌گیرد، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
برای بهترین نتیجه، آن را حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن استفاده کنید.
گوش‌ها، دست‌ها، پاها، شانه‌ها و پشت گردن را فراموش نکنید.
بندهای کت و شلوار را بلند کرده و زیر آن‌ها کرم ضد آفتاب بزنید.
برای لب‌ها با بالم لب SPF 30 محافظت کنید.
کرم ضد آفتاب را سخاوتمندانه بمالید. متخصصان پوست توصیه می‌کنند از 1 گرم برای پوشاندن نواحی در معرض بدن استفاده کنید. یک ترفند دیگر استفاده از “قانون قاشق چای‌خوری” است. از 9 قاشق چای‌خوری کرم ضد آفتاب برای کل بدن استفاده کنید: 1 برای صورت و گردن، 1 قاشق چای‌خوری برای قسمت جلوی تنه و 1 قاشق چای‌خوری برای پشت تنه، 1 قاشق چای‌خوری برای هر بازو و 2 قاشق چای‌خوری برای هر پا.
اغلب، تقریباً هر 2 ساعت یک‌بار، کرم ضد آفتاب تمدید کنید.
بعد از تماس پوست با آب دوباره استفاده کنید.
اگر بچه‌ها در اطراف استخر یا دریا هستند، از کرم ضد آفتاب مقاوم در برابر آب استفاده کنید. آب اشعه‌های خورشید را منعکس و تشدید می‌کند، بنابراین کودکان به محافظتی نیاز دارند که ماندگار است. کرم‌های ضد آفتاب مقاوم در برابر آب ممکن است تا 80 دقیقه در آب دوام بیاورند و برخی از آن‌ها نیز مقاوم در برابر عرق هستند. اما صرف‌نظر از برچسب مقاوم در برابر آب، وقتی بچه‌ها از آب بیرون می‌آیند، حتماً دوباره از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
نگران ماندگاری یک بطری ضد آفتاب نباشید. هرگونه کرم ضد آفتابی را که تاریخ انقضای آن گذشته یا 3 سال یا بیشتر از آن استفاده کرده‌اید، دور بریزید.

استفاده از ضد آفتاب برای نوزادان

نوزادان زیر 6 ماه باید تا حد ممکن از آفتاب مستقیم دورنگه داشته شوند. پوست آن‌ها هنوز توسط ملانین محافظت نشده است. وقتی بچه را بیرون می‌برید:

 • آن‌ها را با لباس‌های محافظ محکم بافته شده اما گشاد و کلاه آفتابی بپوشانید.
 • سایه ایجاد کنید. از سایبان یا کاپوت کالسکه استفاده کنید. اگر نمی‌توانید در مکانی سایه دار بنشینید، از چتر استفاده کنید.
 • از آفتاب ظهر اجتناب کنید. صبح زود یا بعدازظهر پیاده‌روی کنید.

هشدارهای محصول در مورد کرم‌های ضد آفتاب در نوزادان زیر 6 ماه را رعایت کنید. اکثر تولیدکنندگان از استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در نوزادان توصیه می‌کنند، یا به والدین و مراقبان توصیه می‌کنند که ابتدا با پزشک مشورت کنند. آکادمی متخصصان اطفال آمریکا می‌گوید که مقادیر کمی از کرم‌های ضد آفتاب می‌تواند برای نوزادان به عنوان آخرین راه حل استفاده شود، زمانی که مراقبان سایه‌ای پیدا نمی‌کنند.

 

ضد آفتاب 68796868686386784

 

چقدر طول می‏کشد تا کرم ضد آفتاب از بین برود؟

کرم‌های ضد آفتاب “مقاوم در برابر آب” دارای برچسب 40 تا 80 دقیقه هستند. اکثر مردم فقط نیمی از مقدار توصیه شده را اعمال می‌کنند، و نه به طور مساوی، SPF را کاهش می‌دهند و اجازه می‌دهند مناطق بدون پوشش سوزانده شوند. برای بهترین نتیجه، کرم ضد آفتاب را به طور یکنواخت و مکرر استفاده کنید.

کسانیکه باید بیشتر مراقب آفتاب باشند

در موارد زیر باید بیشتر مراقب آفتاب باشید:

 • دارای پوست کم رنگ، سفید یا قهوه ای روشن
 • دارای کک و مک یا موهای قرمز یا روشن
 • بیشتر تمایل به سوزاندن دارد تا برنزه شدن
 • کسانیکه خال های زیادی دارند
 • مشکلات پوستی مربوط به یک بیماری وجود دارد
 • فقط گاهی اوقات در معرض آفتاب شدید قرار می گیرید (به عنوان مثال، در تعطیلات)
 • در یک کشور گرم هستند که خورشید به شدت شدید است
 • سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند

افرادی که زمان زیادی را زیر آفتاب می گذرانند، چه برای کار و چه برای بازی ، اگر اقدامات احتیاطی مناسب را انجام ندهند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.
افرادی که دارای پوست طبیعی قهوه ای یا سیاه هستند کمتر احتمال دارد به سرطان پوست مبتلا شوند، زیرا پوست تیره در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند. اما سرطان پوست هنوز هم می تواند رخ دهد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *