شما می‌توانید ویتامین C را در میوه‌ها و سبزیجات دریافت کنید، اما این تنها راه بهره‌مندی از فواید آن برای سلامت پوست نیست – بلکه به‌طور گسترده در محصولات آرایشی استفاده می‌شود. محققان کشف کرده‌اند که وقتی صحبت از پوست سالم می‌شود، ویتامین سی موضعی به میزان قابل توجهی مؤثرتر از مصرف آن است.
افزودن ویتامین C به روال مراقبت از پوست شما نه تنها می‌تواند رنگ چهره شما را روشن کند، بلکه از آسیب پوست ناشی از قرار گرفتن در معرض آفتاب و رادیکال‌های آزاد مضر نیز محافظت می‌کند. این آنتی اکسیدان قوی معمولاً در پاک‌کننده‌های صورت، سرم‎ها، روغن‌ها و مرطوب کننده‌ها استفاده می‌شود.
در این بررسی، ما اثرات ویتامین C را بر روی بیماری‌های پوستی خلاصه خواهیم كرد و پتانسیل ویتامین C را به عنوان یك استراتژی درمانی برای درمان این بیماری‌ها برجسته کرده‎ایم.

 

ویتامین C 3678687467896869

 

ویتامین C چیست؟


ویتامین C یا همان (اسید اسکوربیک) نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارد و می‌تواند تمایز سلول‌های کراتینوسیت و سنتز ملانین را کاهش دهد و منجر به محافظت آنتی اکسیدانی در برابر عوارض ناشی از اشعه ماورا UV بنفش شود.
پوست طبیعی به غلظت بالای ویتامین C احتیاج دارد که نقش‌های زیادی در پوست ایفا کند، ازجمله تشکیل سد پوستی و کلاژن در درم، توانایی مقابله با اکسیداسیون پوست و متعادل کردن مسیرهای سیگنال سلولی از رشد و تمایز سلول.
با این حال، کمبود ویتامین C می‌تواند باعث وقوع و تشدید برخی بیماری‌های پوستی، مانند درماتیت آتوپیک (AD) و پورفیریا کاتنه تاردا (PCT) شود.
سطح ویتامین C در پلاسما در AD کاهش می‌یابد و کمبود ویتامین C ممکن است یکی از عواملی باشد که به پاتوژنز PCT کمک می‌کند.
از سوی دیگر،دوزهای بالای ویتامین C باعث کاهش قابل توجهی در زنده ماندن سلول‌های سرطانی و همچنین تهاجمی بودن و آپوپتوز ناشی از ملانوم بدخیم انسان می‌شود.
بنابراین، به همان روشی که مصرف غذاهای غنی از آنتی اکسیدان به بدن شما در مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند، آنتی اکسیدان‌های موضعی با کمک به جبران متجاوزان روزانه مانند آسیب UV و قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، همین کار را برای پوست شما انجام می‌دهند.

سرم ویتامین C


اگر در زمینهٔ مراقبت از پوست فعال هستید و به آن اهمیت می‌دهید، احتمالاً نام سرم ویتامین C را شنیده‌اید.
ویتامین C به عنوان یکی از بهترین مواد ضد پیری در بازار تبلیغ می‌شود – و کلیدی برای حفظ پوست صاف، یکدست و براق است.
اگرچه احتمالاً در رژیم غذایی خود ویتامین C دریافت می‌کنید، اما راهی برای تضمین مستقیم رفتن آن به پوست وجود ندارد. استفاده از سرم و سایر محصولات موضعی مستقیم‌ترین راه برای بهره‌مندی از این فواید است.
ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که چرا باید سرم ویتامین C را به روتین روزانه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

 

ویتامین C 54856869896789

 1. برای اکثر انواع پوست بی‌خطر است
  بیشتر افراد می‌توانند از ویتامین سی موضعی برای مدت زمان طولانی و بدون هیچ‌گونه واکنش استفاده کنند. در موارد نادر، افرادی که پوست بسیار حساس دارند ممکن است تحریک جزئی داشته باشند.
 2. هیدراته کننده است
  منیزیم اسکوربیل فسفات یکی از اصلی‌ترین مشتقات ویتامین C مورداستفاده در مراقبت از پوست، نشان داده شده است تا اثر آب‌رسانی بر روی پوست داشته باشد. این کار باعث کاهش از دست رفتن آب ترانسپیدرمال شده و به پوست شما کمک می کند تا رطوبت را بهتر حفظ نماید.
 3. روشن کننده است
  ویتامین سی می‌تواند به از بین رفتن رنگ‌دانه‌ها کمک کند و سطح پوست را صاف می‌کند تا تیرگی را کاهش دهد. این به پوست درخشش جوانی می‌بخشد.
 4. به کاهش قرمزی و یکدست شدن رنگ پوست کمک می‌کند
  برای درمان انواع زیادی از بیماری‌های التهابی پوست. به حداقل رساندن قرمزی می‌تواند چهره یکدست‌تری ایجاد کند.
 5. به کم‌رنگ شدن بیش از حد رنگ‌آمیزی کمک می‌کند
  ازجمله لکه‌های آفتاب، لکه‌های پیری و ملاسما – هنگامی اتفاق می‌افتد که ملانین در مناطق خاصی از پوست بیش از حد تولید شود. همچنین می‌تواند در بهبود مناطقی که آکنه اتفاق افتاده است نیز مؤثر باشد.استفاده از ویتامین C می‌تواند به محو شدن لکه‌های تیره کمک کند و منجر به ایجاد یک رنگ شدن پوست شود.
 6. باعث کاهش دایره‌های زیر چشم می‌شود
  این سرم‎ها می‌توانند با پر كردن و آب‌رسانی به ناحیه زیر چشم، خطوط ریز را صاف كنند.
  اگرچه ویتامین C در کاهش قرمزی کلی مؤثر است، اما برخی از افراد می‌گویند که می‌تواند به کاهش تغییر رنگ مرتبط با حلقه‌های زیر چشم کمک کند .
 7. باعث تولید کلاژن می‌شود
  ویتامین سی به خوبی در تقویت تولید کلاژن شناخته شده است.
  کلاژن نوعی پروتئین طبیعی است که با مرور زمان تخلیه می‌شود. این تحلیل کلاژن می‌تواند باعث ایجاد خطوط ریز و چین و چروک شود.
 8. ممکن است از افتادگی پوست جلوگیری کند
  تولید کلاژن به خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست بستگی دارد. وقتی سطح کلاژن شما شروع به کاهش می‌کند، ممکن است پوست شما آویزان شود. استفاده از یک سرم ویتامین C ممکن است باعث افزایش تولید کلاژن شود، در نتیجه به طور کلی اثر سفت کردن ایجاد می‌شود.
 9. از آسیب‌های ناشی از آفتاب محافظت می‌کند
  آسیب خورشید به وسیله مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد به وجود می‎آیند. این‌ها اتم‌هایی هستند که الکترون ازدست‌رفته دارند. رادیکال‌های آزاد به دنبال اتم‌های دیگری هستند که می‌توانند الکترون را از آن‌ها “بدزدد” – و این می‌تواند به پوست آسیب جدی برساند.
  ویتامین C سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‎ها با “دادن” الکترون به این رادیکال‌های آزاد، از سلول‌های سالم پوست محافظت می‌کنند و آن‌ها را بی‌خطر می‌کنند.
 10. . ممکن است به تسکین آفتاب‌سوختگی کمک کند
  ویتامین سی علاوه بر به حداقل رساندن قرمزی، گردش سلول را تسریع می‌کند. این کار سلول‌های آسیب‌دیده را با سلول‌های جدید سالم جایگزین می‌کند.
 11. به تقویت ترمیم زخم کمک می‌کند
  با توجه به تأثیرات آن در آفتاب سوختگی، جای تعجب نیست که استفاده از ویتامین C می‌تواند بهبودی کلی زخم را تسریع کند. ترمیم سالم زخم خطر ابتلا به التهاب، عفونت و زخم را کاهش می‌دهد.

 

ویتامین C 7868746896986

 

 

نحوه استفاده از سرم ویتامین

اگرچه ویتامین سی موضعی به طور کلی قابل تحمل است، اما همه محصولات پوستی امکان ایجاد عوارض جانبی را دارند. شما همیشه باید یک تست پچ انجام دهید تا خطر ابتلا به واکنش آلرژیک را ارزیابی کنید. برای تست از دستورالعمل زیر پیروی کنید:
مانند ساعد، ناحیه کوچکی از پوست را که پنهان کردن آن آسان است، انتخاب کنید.
مقدار کمی محصول اعمال کنید و 24 ساعت صبر کنید.
در صورت عدم بروز عوارض جانبی، می‌توانید روی صورت خود اعمال کنید. در صورت بروز جوش، قرمزی یا کهیر، مصرف آن را قطع کنید.
سرم ویتامین C به طور معمول یک یا دو بار در روز استفاده می‌شود.
یک قانون کلی در استفاده از سرم‎های ویتامین C شامل:
تمیز کردن، استفاده از سرم ویتامین C و سپس مرطوب سازی است.
این ماده می‌تواند به همراه سایر مواد فعال با خیال راحت مورد استفاده قرار گیرد، اگرچه استفاده در کنار نیاسینامید ممکن است ویتامین C را کم اثر کند.
حتماً تاریخ مصرف محصول خود را بررسی کنید. اگر محصول تیره یا تغییر رنگ داده باشد، ویتامین C اکسید شده است. اگرچه استفاده از این محصول هنوز بی‌خطر است، اما دیگر مزایای خود را ندارد.
سرم‎ها و محصولات آرایشی بهداشتی حاوی ویتامین سی را بهتر است در مکانی به دور از نور مستقیم نگهداری کنید به همین دلیل است که ظروف نگهداری آن‌ها نیز رنگ تیره دارند.

 

ویتامین C 57486846846986

 

عوارض جانبی و خطرات احتمالی استفاده از سرم ویتامینC 

اگرچه تحریک بعید است، شما همیشه باید قبل از استفاده کامل، یک تست پچ انجام دهید. این تنها راه تعیین چگونگی واکنش پوست به سرم است.
اگر پوست شما حساسیت خاصی دارد، از مصرف محصولات دارای اسید اسکوربیک خودداری کنید. محصولات دارای اسکوربیل فسفات منیزیم ممکن است کمتر تحریک شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *