وقتی جوش زیر سطح پوست خود را مشاهده می‌کنید، بیرون آوردن آن کاملاً وسوسه انگیز است. به هر حال انتظار برای بهبودی جوش به خودی خود چند روز طول می‌کشد، به نظر می‌رسد که فشردن یک جوش می‌تواند ناراحتی را در چند ثانیه برطرف کند. وقتی این کار را انجام می‌دهید، در مکانیسم بهبودی طبیعی پوست خود دخالت می‌کنید. شما خود را در معرض خطر بیشتری برای ایجاد زخم و عفونت قرار می‌دهید، که ممکن است بعدها به صورت یک لکه پوستی موقت قابل مشاهده باشد.
هر پزشک یا متخصص پوست به شما می‌گوید که بیرون آمدن جوش آخرین راه حل است، چیزی که باید در صورت امکان از آن اجتناب کنید.
اگر دچار جوش سرسیاه یا جوش ملتهب هستید که احساس می‌کنید باید سریعاً از شر آن خلاص شوید ، در این مقاله ما  به شما چند نکته را برای کاهش خطرات موجود ارائه خواهیم داد.

تعریف جوش یا آکنه پوستی

سیستم لنفاوی قسمت مهمی از سیستم ایمنی بدن شما است. از طریق شبکه‌ای از صدها غدد لنفاوی، مایعاتی به نام لنف را تخلیه می‌کند تا به جریان خون شما منتقل شود. همچنین زباله‌های بدن را از بین می‌برد و گلبول‌های سفید خون را حمل می‌کند که به جلوگیری از عفونت کمک می‌کند.
هر نوع انسداد در سیستم لنفاوی شما وجود داشته باشد، مایعات شروع به جمع شدن می‌کنند. آنجاست که درناژ لنفاوی – نوعی برآمدگی دردناک ظاهر می‌شود. وضعیتی که با تورم مزمن مشخص می‌شود و می‌تواند پس از برداشتن غدد لنفاوی رخ دهد.

 

جوش‌های صورت 87498479874749874987498479849865469854146985419

 

بهترین کار بعد از ظاهر شدن جوش

بهترین کار بعد از ظاهر شدن جوش این است که این گزینه‌ها را در نظر بگیرید:
برای استخراج به متخصص پوست خود مراجعه کنید. یک متخصص پوست می‌تواند جوش را با استفاده از ابزارهای ویژه در یک محیط استریل از بین ببرد. این روش خطر عفونت مجدد پوست با سایر باکتری‌ها را کاهش می‌دهد.
کمپرس گرم بزنید. کمپرس گرم می‌تواند درد جوش ملتهبی را تسکین دهد. به محض باز شدن منافذ با استفاده از گرما، ممکن است جوش شما به خودی خود باز و آزاد شود.
از یک روش درمانی بدون نسخه پزشک استفاده کنید. گزینه‌های درمانی در دسترس است که ممکن است باعث بهبودی جوش شما شود.
سالیسیلیک اسید، گوگرد و بنزوئیل پراکسید مواد مؤثره بسیاری از این محصولات هستند. متخصصان توصیه می‌کنند با محصولی شروع کنید که غلظت کمی بنزوئیل پراکسید به عنوان ماده فعال آن باشد.
به طور خلاصه، افراد از چند روش درمانی موضعی برای جوش‌های دردناک و ملتهب استفاده می‌کنند که شامل موارد زیر است:

 • جوش شیرین
 • روغن درخت چای
 • ماسک های زغالی
 • آب اکسیژنه

زیبایی صورت

زیبایی صورت به طور کلی شامل موارد زیر است:

 • تمیز کردن پوست
 • قرار دادن پوست در معرض بخار یا استفاده از حوله‌های گرم
 • لایه برداری با استفاده از اسکراب، میکرودرم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی
 • درمان نور درمانی با LED یا لیزر درمانی
 • استخراج جوش‌های سرسفید و جوش‌های سرسیاه
 • ماساژ پوست
 • استفاده از ماسک صورت
 • استفاده از سرم های صورت و مرطوب کننده‌ها با آنتی اکسیدان ها یا آنزیم‌های فعال
چگونه در خانه از شر جوش خلاص شویم

ایمن‌ترین راه خلاص شدن از شر جوش این است که منتظر بمانید.
جوش‌ها باکتری‌هایی را که در لایه‌های پوست شما محبوس شده‌اند احاطه کرده‌اند. بیرون آمدن یک جوش باعث آزاد شدن باکتری‌ها در صورت شما می‌شود.
پوست شما بهتر از شما می‌تواند جوش را بهبود بخشد.
اگر می‌خواهید جوش خود را بیرون بیاورید، برخی از دستورالعمل‌هایی را رعایت کنید که برای پوست شما ایمن‌تر هستند.

نحوه استخراج جوش سر سفید

با این دستورالعمل برای جوش سرسفید شما می‌توانید چرک سفید داخل منافذ به دام افتاده را مشاهده کنید. ممکن است بخواهید یک داروی بدون نسخه را که حاوی بنزوئیل پراکسید یا سالیسیلیک اسید است قبل از اقدام به ایجاد سر سفید، امتحان کنید، زیرا این مواد باعث کاهش التهاب می‌شوند و روند کار را آسان می‌کنند.

مراحل


با شستن کامل دست‌ها شروع کنید، بنابراین جوش خود را با باکتری‌های روی دست آلوده نکنید.
یک شئی سوزنی را با پد الکلی ضدعفونی کنید. شئی سوزنی را با دقت در گوشه‌ای از قسمت وسیع جوش خود وارد کنید. هنگام انجام این کار نباید هیچ گونه درد و خونریزی داشته باشید.
با استفاده از یک پنبه یا نوار گاز، جوش خود را تخلیه کنید. به جای اینکه بخواهید باکتری‌ها را بیرون بریزید و چرک را از آن خارج کنید، پوست خود را محکم نگه‌دارید تا لایه‌های دیگر پوست جوش را برای شما تخلیه کنند.
این می‌تواند شما را از هل دادن مجدد باکتری‌ها به داخل پوست باز دارد.
ناحیه جوش خود را با استفاده از یک ماده خشک کننده ضد میکروبی پاک‌سازی کنید.

جوش‌های صورت 4987498749849864848564774419

نحوه استخراج جوش سرسیاه

وقتی چرک و باکتری‌های داخل جوش در معرض هوا قرار بگیرند، سیاه می‌شوند و جوش‌هایی به نام جوش‌های سرسیاه ایجاد می‌کنند. ازآنجاکه منافذ از قبل باز است، استخراج جوش سرسیاه ممکن است کمی سخت‌تر از جوش سر سفید باشد.

مراحل

کار خود را با استفاده از اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکسید در محل جوش سر سیاه خود شروع کنید. با این کار می‌توانید هر آلودگی یا چرک محبوس شده‌ای را که قصد حذف آن را دارید، شل کند.
دستان خود را کاملاً با صابون و آب گرم بشویید.
با استفاده از تیر کومدون به آرامی به دو طرف جوش سر سیاه فشار وارد کنید. حواستان باشد که به خود جوش سر سیاه فشار نیاورید. گرفتگی منافذ شما باید به راحتی بیرون خواهد آمد. اگر چنین نشد، فشار را ادامه ندهید.
برای استریل کردن ناحیه جوش سرسیاه و جلوگیری از رشد بیشتر از یک ماده قابض مانند الکل استفاده کنید.

دست‌کاری جوش می‌تواند نتیجه معکوس دهد


فشار دادن جوش‌ها و سایر لکه‌های آکنه ممکن است بسیار ساده به نظر برسد به طوری که هرکسی می‌تواند این کار را انجام دهد، اما انجام صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است. برای جلوگیری از موارد زیر به تکنیک مناسب نیاز دارید:

 • جای زخم‌های دائمی آکنه
 • آکنه قابل توجه تر
 • آکنه دردناک‌تر
 • یک عفونت

این عوارض جانبی ناخواسته هنگام جوش زدن در خانه احتمالاً زیاد است. اگر برخی از محتویات داخل جوش را به عمق پوست فشار دهید، که اغلب اتفاق می‌افتد، التهاب را افزایش می‌دهید.
این می‌تواند منجر به آکنه بیشتر شود. بعضی از افراد دچار زخم آکنه و درد می‌شوند.
وقتی جوش صورتتان را دست می‌زنید، خطر ابتلا به عفونت از باکتری‌های روی دست خود را نیز دارید.

 

جوش‌های صورت 784897487489748975418741894874874

 

مواردی که می‌تواند پاک‌سازی آکنه را بهبود بخشد

این تکنیک‌ها برای هر لک لازم نیست. آکنه اغلب با داروی آکنه و مراقبت مناسب از پوست پاک می‌شود .
در حالی که منتظر پاک شدن پوست خود هستید، ممکن است ایجاد یک جوش بزرگ یا بیرون کشیدن جوش سرسیاه وسوسه انگیز باشد. این می‌تواند پاک‌سازی را به تأخیر بیندازد.
در اینجا 3 کار وجود دارد که می‌توانید انجام دهید و به شما کمک می‌کند تا پوست شفاف‌تر را سریع‌تر ببینید.

 • دستان خود را از صورت دور نگه دارید. لمس، چیدن و بیرون آمدن می‌تواند باعث بدتر شدن آکنه شود.
 • درد را با یخ برطرف کنید. برخی از آکنه‌ها به خصوص گره‌ها و کیست‌ها می‌توانند دردناک باشند. یخ باعث کاهش التهاب می‌شود.
 • بسیاری از افراد با داروهای بدون نسخه که می‌توانند از طریق اینترنت یا داروخانه خریداری کنند، آکنه خود را درمان می‌کنند. درمان به زمان نیاز دارد. اگر در طی 4 تا 6 هفته نتیجه‌ای نمی‌بینید، یک متخصص پوست می‌تواند به شما در پاک‌سازی پوست کمک کند.

این نکته را هم فراموش نکنید که در تلاش برای ایجاد یک جوش که آماده باز شدن نیست، می‌توانید لایه‌های داخلی پوست خود را در معرض باکتری‌ها و سایر مواد تحریک کننده قرار دهید.
این می‌تواند مدت زمان بیشتری طول بکشد تا جوش شما بهبود یابد و در نتیجه جوش‌های دیگری ایجاد شود و حتی جای زخم‌های دائمی در صورت شما ایجاد شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *