” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

اگرچه یک کاسه ساده آب داغ می تواند بساط بخور صورت را به راحتی مهیا کند، اما برخی از افراد برای مزایای بیشتر نمک، لیمو، چای، گیاهان خشک و روغن را به آب اضافه می کنند.

محققان مزایای بخور صورت را مطالعه نکرده اند و بیشتر اطلاعات موجود در مورد مزایای بخور سرد و گرم صورت از شواهد بدست آمده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای بی نظیر بخور صورت، روشهای مختلف و برخی از خطرات احتمالی این عمل، به مطالعه ادامه دهید.

مزایای بخور برای پوست

بخار دادن صورت به آبرسانی پوست کمک شایانی می کند.

در زیر لیستی از مزایای بخور صورت برای سلامتی آورده شده است.

بخور صورت 3562545

پوست را هیدراته کنید

آکادمی پوست آمریکا AAD) ) از استفاده از بخارهای صورت به عنوان درمانی برای آبرسانی به پوست خشک نام برده است. با این حال آنها به افرادی که پوست خشک دارند توصیه می کنند در هنگام حمام و دوش در حمام را ببندند.

حمام یا دوش آب گرم درب بسته بخار آب را به دام می اندازد و به آبرسانی پوست کمک می کند. AAD توصیه نمی کند حمام گرم یا دوش بگیرید زیرا این امر باعث بدتر شدن خشکی پوست می شود. همچنین، AAD توصیه می کند از یک مرطوب کننده برای افزودن رطوبت به هوا برای آبرسانی به پوست استفاده کنید.

احساس آرامش را ایجاد کنید

بسیاری از افراد احساس آرامش هنگام استفاده از بخور صورت را توصیف می کنند و برای از بین بردن استرس از اتاق بخار در سالن های بدنسازی و اسپا استفاده می کنند. بسیاری از چشمه های آب گرم طبیعی در سراسر جهان یافت می شوند. مردم برای استراحت از چشمه های آب گرم بازدید می کنند و در حمام های آب گرم غوطه ور می شوند.

تأثیر کرم های زیبایی، سرم ها و ماسک ها را افزایش دهید

وقتی افراد صورت خود را بخار می دهند، پوست خود را در معرض بخار آب موجود در آب گرم قرار می دهند. این روش می تواند درجه حرارت پوست را افزایش دهدکه می تواند باعث افزایش گردش خون شود. با افزایش گردش خون، محصولات مراقبت از پوست می توانند به راحتی از سد پوست عبور کنند.

یک مطالعه گسترده چگونگی تأثیر دمای بالاتر بر جذب تکه های نیکوتین روی پوست حیوانات را آزمایش کرد. محققان به افزایش سه برابری جذب نیکوتین در سطح پوست در دمای 42 درجه سانتیگراد در مقایسه با 32 درجه سانتیگراد اشاره کردند.

این نشان می دهد که جذب پوست در دماهای بالاتر موثرتر است  که می تواند به نفع بالقوه بخار دادن صورت و جذب کرم های پوستی و سایر محصولات اشاره داشته باشد.

افزایش درجه حرارت پوست می تواند باعث جذب بیشتر اجزای کرم ها، سرم ها و ماسک ها از طریق سد پوست شود. مزایای بالینی استفاده از محصولات مراقبت از پوست برای گرم شدن پوست نامشخص است.

منافذ را تمیز کنید

مردم از بخور صورت استفاده می کنند زیرا معتقدند بخار داغ منافذ پوست آنها را باز کرده و به پاک سازی هرگونه آوار و آلودگی کمک می کند. در AAD اشاره ای به استفاده از بخار صورت برای از بین بردن منافذ پوست نشده است. آنها توصیه می کنند از پاک کننده های دیگر دو بار در روز استفاده کنید و از محصولاتی که می توانند منافذ پوست را بیشتر مسدود کنند خودداری کنید.

اگرچه ممکن است به نظر برسد که منافذ باز و بسته می شوند، منافذ بسته منافذی هستند که به دلیل مسدود شدن منبسط شده اند و تغییر در دمای پوست اندازه منافذ را تغییر نمی دهد. بهترین راه برای پاکسازی منافذ پاک کننده های ملایم است.

همچنین ممکن است منافذ در افراد با کشش کمتری در پوست و آکنه بزرگتر به نظر برسند. AAD همچنین خاطر نشان می کند که محصولات رتینول می توانند به بهبود منافذ صورت کمک کنند. افرادی که می خواهند محصولات رتینول را امتحان کنند باید با پزشک مشورت کنند زیرا ممکن است یک درمان مناسب برای همه نباشد.

تولید کلاژن را تقویت کنید

بخار دادن پوست به افزایش تولید کلاژن و الاستین کمک می کند. کلاژن و الاستین جلوه ای حجیم و مقاوم تر به پوست می دهند. با افزایش سن، پوست به دلیل از بین رفتن کلاژن و الاستین نازک و شل به نظر می رسد. با این حال  هیچ مدرک علمی برای اثبات این ادعای حکایتی وجود ندارد.

پزشکان ممکن است برای تقویت تولید کلاژن و الاستین ، رتینوئیدها یا سایر درمان های فیزیکی مانند میکرو فوکوس و میکرونیدلینگ رادیو فرکانس را توصیه کنند.

مواد و روش ها

روش های مختلفی برای استفاده مردم از بخار دادن صورت وجود دارد، از جمله:

 

بخور تجاری صورت

بسیاری از بخارهای صورت تجاری برای مصرف کنندگان در دسترس است که از نظر قیمت بسیار متفاوت هستند. بخورهای صورت تجاری دارای ویژگی های مختلف و ابزار جانبی برای از بین بردن جوش های سرسیاه و لکه ها هستند.

براساس AAD ، سوء استفاده از روش ها و دستگاه های پاک کننده صورت می تواند به پوست آسیب برساند و منجر به عفونت شود. متخصصان پوست توصیه می کنند با پوست صورت ملایم باشید. برای پاکسازی آکنه افراد باید از پاک کننده های ملایم استفاده کنند، از مالش پوست خودداری کنند و به آرامی با یک حوله تمیز پوست را خشک کنید.

بخور صورت 546846

درمان های آبگرم

درمان های آبگرم ممکن است گران ترین گزینه باشد. برخی از اسپا بسته های صورت را با چندین جلسه ارائه می دهند.

صورت در اسپا ممکن است شامل انواع روش های درمانی از جمله گل درمانی، لایه برداری، ماساژ و ماسک همراه با بخور باشد.

از آنجا که تمام اسپا ها درمان های مختلف صورت را ارائه می دهند، محققان نمی توانند تشخیص دهند که آیا درمان های آبگرم فوایدی دارند یا چگونه با بخارهای تجاری صورت مقایسه می شوند.

بخور صورت با یک کاسه آب گرم

افراد همچنین می توانند صورت خود را با استفاده از ابزاری که در آشپزخانه یا حمام خود دارند بخور دهند. در استفاده از آب جوش برای بخور دادن، افراد باید مراقب باشند که صورت خود را نسوزانند.

برخی از افراد ترجیح می دهند قبل از بخار دادن صورت خود را تمیز کنند. گاهی اوقات افراد حوله هایی را روی سر خود قرار می دهند تا بخار را روی صورت خود متمرکز کنند. بخور دادن برای دوره های مکرر و طولانی مدت ممکن است پوست را خشک کند. بعد از بخار دادن بهتر است از کرم های صورت یا سایر محصولات زیبایی استفاده کنید.

اگرچه هیچ مدرک علمی کارآیی آن را تأیید یا ایمنی آن را ارزیابی نمی کند اما برخی از افراد نمک، لیمو، چای سبز، گیاهان و روغنهای اساسی را به آب اضافه می کنند. بخار آب فاقد نمک است زیرا نمک با تغییر آب از حالت مایع به حالت گاز باقی می ماند.

چای سبز ممکن است خاصیت آنتی اکسیدانی داشته باشد که می تواند به بیماری های پوستی کمک کند. با این حال هیچ مدرکی وجود ندارد که این خواص از طریق بخار به فرد منتقل شود. محققان اخیراً در مطالعات محدودی نشان داده اند که عصاره چای سبز و روغن درخت چای ممکن است کاربردهای درمانی برای آکنه داشته باشند. با این حال دوباره در این مطالعات از محصولات مستقیماً روی پوست و نه به صورت بخور استفاده شده است.

برای تعیین اینکه آیا بخار دهی موثر است و آیا افزودنی های مختلف به آب باعث افزایش اثر آن می شود، به مطالعات بیشتری نیاز است.

خطرات بخار دادن صورت

صرف نظر از روشی که فرد از آن استفاده می کند در صورت بخار دادن صورت خود در معرض خطر سوختگی قرار می گیرد. موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی اصطلاح scald را نوعی سوختگی ناشی از مایعات داغ یا بخار تعریف می کند.

افرادی که بیماری پوستی مانند روزاسه، اگزما و سایر بیماری های التهابی مانند پسوریازیس دارند، باید از بخار دادن صورت خود جلوگیری کنند. دمای گرم در سطح پوست باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود. گردش خون بیشتر در صورت می تواند باعث افزایش التهاب و قرمزی شود.

قبل از بررسی بخار صورت، افراد باید از پزشک یا متخصص پوست خود بپرسند که آیا نوع پوست آنها برای درمان بخار آب مناسب است یا خیر.

خلاصه

مزایای بالقوه بیشمار بخار دادن صورت از جمله تمیز کردن منافذ پوست، آبرسانی به پوست و احساس آرامش است.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *