لک مواد آرایشی یکی از چسبنده ترین انواع لکه ها بشمار می رود که پاک کردن آن امری دشوار است . این روزها آرایش کردن خانم ها یکی از کارهای همیشگی مبدل شده است . گاهی از مواقع ، در زمان انجام این کار حواسشان پرت و یا عجله می کنند که مقداری از آن به لباس هایشان مالیده می شود و باعث ایجاد دردسر های زیادی برای فرد می شود. ما در این مطلب قصد داریم تا در کوتاه ترین زمان لباس شما را از شر چنین لکه هایی نجات دهیم .

 از بین بردن لک های رژلب  :

یکی از شایع ترین معضلات خانم ها ، لکه شدن لباس هایشان با رژلب است . زدودن لک های رژلب یکی از سخت ترین کارها بشمار می رود که سر آخرهم فرد بدون نتیجه از این کار صرف نظر می کند. اما چه روش موثری برای از بین بردن این کار باید در پیش بگیریم ؟   ابتدا باید در ارتباط  با پاک کردن لک رژ لب از روی لباس ها این نکته را بدانید که بهتر است این لکه را نیز همانند بسیاری از لکه های دیگر سریع پاک کنید. چراکه اگر این لکه در تار و پود  پارچه اثر کند کارتان دوبرابر و مشکل خواهد شد . اما اگر این اتفاق برای شما افتاد و به دنبال راه حلی برای درمان آن می گردید نگران نباشید ؛ ادامه مطلب را حتما بخوانید؟

 

لک مواد آرایشی  6984778496748695485967697869748

 

اگر لباس سفید و رنگ روشنی دارید این مراحل را انجام دهید ؟

  1. لباستان را بر روی یک سطح مسطح پهن کنید به طوری که ناحیه لک شده کاملا در معرض دیدتان باشد.
  2. ناحیه لک شده را با چند قطره آب خیس کنید .
  3. مواد شوینده چون ؛ الکل ، ایزو پروپیل و آمونیاک که اکثر چربی‌ها را در خود حل می‌کنند را چند قطره بریزید و 5 دقیقه صبر کنید تا محلول بر روی  لک های الیاف پارچه اثر کند.
  4. در مرحله آخر پارچه تان را با آب بشوید و از شر لک ها خلاص شوید.

 

اما شما می توانید با موادی دیگر هم این لک مواد آرایشی  را از روی پارچه خود از بین ببرید :

جوش شیرین : جوش شیرین با  “بی کربنات ” موجود درون خود یکی از پاک کننده مواد آرایشی بکار می رود. کمی جوش شیرین را به لک پارچه خود بمالید تا کم کم لک های موجود تغییر رنگ بدهد. در مرحله بعد پارچه را با یک ماده شوینده بشویید و از تاثیر آن شگفت زده شوید .

خمیر دندان : شاید برایتان جالب باشد بدانید که خمیر دندان علاوه بر سفیدی دندان می تواند در  پاک کردن لک ها از جمله لک رژلب کار ساز باشد . پس مقداری از آن را بر روی لک لباس خود بمالید و کمی فرصت دهید تا ساختار خمیر دندان لک ها را از بین ببرد. ولی مراقب باشید که این زمان طولانی نشود چراکه باعث  خشک شدن خمیر دندان بر روی پارچه می شود.

صابون : صابون هم یکی از شوینده هایی است که می تواند باعث از بین رفتن لک رژلب شود .

اما توصیه ما به شما این است که قبل از پاک کردن لک ها بر روی لباس ؛ بافت و جنس پارچه خود را در نظر داشته باشید تا با بکار بردن مواد شوینده اشتباه باعث آسیب آن نشوید.

پاک کردن ریمل :

 ریمل جزو وسایل آرایشی است  که چسبندگی زیادی دارد که پاک کردن آن کار بسیار دشواری به حساب می آید . اما نگران نباشید ما راه حلی آسان برای آن در نظر داریم :

استفاده از اسپری مو

در این روش باید از اسپری حاوی الکل استفاده شود. برای نجات از شر لک مواد آرایشی چون اثر ریمل  بر روی لباس‌های خود فقط کافی است مقداری اسپری مو بر روی لکه موجود روی لباس بپاشانید  و اجازه دهید تا خشک شود ، سپس با استفاده از یک دستمال خیس تمیز ترجیحا با رنگ سفید ( زیرا باعث پس دادن رنگ نشود) بر روی لکه‌ها بکشید تا لکه ها  آرام آرام پاک شود.

با توجه به اینکه الکل حلال خوبی است ، لکه مورد نظر را پاک می‌کند. توجه داشته باشید مقدار کمی از محلول را بر روی لباس خود اسپری کنید ؛ زیرا مقدار زیاد آن ممکن است باعث تغییر رنگ لباس شما شود.

آمونیاک

آمونیاک یک ماده شیمیای است  که از گاز نیتروژن و هیدروژن تشکیل شده شده است. این محلول  به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی در از بین بردن لک ها ، در صنایع آرایشی بهداشتی ، شوینده ها و بسیاری موارد دیگر در صنعت رواج دارد . ما در ادامه  به استفاده این محلول را برای شستشوی لک ریمل از روی پارچه ها می پردازیم :

نصف فنجان آمونیاک ، نصف فنجان جوش شیرین به همراه 2 فنجان آب گرم . لازم  به ذکر است که این ترکیب می تواند در از بین بردن لکه های سرسخت از روی سطح پارچه های پلی استر و نخی موثر باشد ، اما ممکن است به بافت پارچه های حساس  نظیر ابریشیمی آسیب برساند . نکته مهم تر این است که هرگز نباید با شوینده های حاوی سفید کننده ترکیب شود.  الکل و آمونیاک به عنوان محلول‌های حل کننده ، چربی‌ها را به راحتی در خود حل می‌کنند. نکته : برای استفاده از این محلول حتما دستکش داشته باشید زیرا امکان آسیب رساندن به پوست وجود دارد .

ابتدا با استفاده از محلول مورد نظر خود ، لکه را از بین ببرید ؛ سپس کل لباستان را بشویید.

نکته : برای استفاده از این محلول حتما دستکش داشته باشید زیرا امکان آسیب رساندن به پوست وجود دارد .

پاک کردن لاک ناخن :

یکی از بدترین حس های دنیا  تماس لاک با لباس رنگ روشن است.  شاید برای شما بارها پیش آمده باشد که هنگام لاک زدن ناخن هایتان ، فرشتان و یا لباستان لاکی شده باشد.  اما روش از بین بردن چیست ؟ ما به شما مژده می دهیم با استون ، پاک کردن این لک بسیار ساده می باشد . اما قبل از بکار بردن استون برای پاک کردن باید اجاه دهید تا لاک موجود بر پارچه خوب خشک شود.سپس پنبه آغشته به استون را به پشت قسمت لک شده بمالید ، این کار را تازمانی که لاک از بین برود انجام دهید. سپس لباستان را با آب گرم بشویید تا چربی و مواد باقی مانده ازاستون کاملا از بین برود .

اما دقت داشته باشید در ابتدا بخش  کوچکی از پارچه امتحان کنید و از عدم تغییر رنگ پارچه  مطمئن شوید.

لک رنگ مو

پاک کردن لکه رنگ مو دو روش دارد که در ادامه برای شما شرح می دهیم :

  1. با استفاده از الکل

ابتدا پارچه ای سفید را  با مقداری الکل بخیسانید ، سپس آن را چندبار به صورت ضربه ای  روی لکه رنگ مو فشار دهید و بردارید. لک  رنگ  در مواد الکل حل می شود و آرام آرام  کمرنگ  خواهد شد. این کار را تازمانی که کاملا از بین رفت  تکرار کنید تا دیگر اثری بجا نماند.

  1. استفاده از سرکه

مقداری آب و سرکه را به نسبت مساوی باهم داخل ظرف اسپری بریزید و بر روی لکه ی رنگ بپاشانید ، صبر کنید تا نیم ساعت بماند و سپس  لباس را با آب سرد بشویید . اگر لک هنوز هم بجا مانده بود ، این مراحل را تکرار کنید.

 

لک مواد آرایشی  9648796478967489674896784964

 

لکه‌ی کرم‌ پودر بدون چربی را چگونه از بین ببریم؟

ابتدا مقداری فوم اصلاح را روی ناحیه  لک شده بزنید و حدود 3دقیقه صبر کنید. اکنون با یک براش نرم و یا یک پارچه نرم و تمیز فوم اصلاح را روی پارچه بمالید.  اگر هنوز جای لکه باقی مانده‌ بود از الکل  استفاده کنید. البته پیش از آن مطمئن شوید که الکل به  الیاف پارچه شما آسیب نمی‌رساند. در آخر با آب سرد محل مورد نظر از لباس را شستشو دهید.

اگر باز هم لکه از بین نرفته مراحل ذکر شده را تکرار کنید و در انتها  محل لکه را با آب گرم شستشو دهید.

با لکه کرم‌ پودرهای چرب چه کنیم؟

در ابتدا آب ولرم را روی لکه بپاشانید ، مقداری مایع ظرفشویی  را روی لکه بریزید و چند دقیقه صبر کنید. با انگشت‌های خود یا یک پارچه نم‌دار و تمیز محل لک روی پارچه را بمالید و لکه را کاملا بشویید و بگذارید در هوای آزاد کاملا خشک شود. اگر لک مواد آرایشی کرم پودر از بین نرفت از دیگر مواد شوینده‌ی لکه ‌بر استفاده کنید. همچنین می‌توانید با تکرار مراحل بالا پس از بار ، لکه را به‌طور کامل برطرف کنید.

 

کلام آخر

محلول های ضد لک  را بر  روی پشت پارچه استفاده کنید تا لکه  در پارچه پخش نشود. همچنین بهتر است برای شستن لک مواد آرایشی ، پارچه را نمالید  تا رنگ  آن به عمق پارچه نفوذ نکند. برای این کار ترجیحا از یک براش تمیز استفاده کنید یا لکه را از طریق ضربه زدن به پارچه تمیز کنید.

هرچه سریع تر اقدام به تمیز کردن لکه کنید نتیجه بهتری می گیرید. اگر این لکه های لوازم آرایش برای مدت طولانی روی لباس شما بمانند پاک کردن آن ها بسیار سخت تر می شود.

پاک کردن لکه های آرایشی از روی پارچه کار دشواری است اما الکل می تواند تا حد زیادی لکه رنگ مو را پاک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *