اگر می‌خواهید پوستی سالم و بدون عیب داشته باشید، باید نوع پوست خود را بشناسید. دانستن نوع پوست به شما این امکان را می‌دهد تا محصولات مناسب را انتخاب کرده و رژیم مراقبت از پوست را که برای شما بهترین کار را می‌کند، سفارش دهید. انواع اصلی پوست که باید در نظر گرفته شوند عبارت‌اند از: خشک، چرب، مختلط، معمولی، مستعد آکنه و حساس.
شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که چگونه در دنیا می‌توانید بین این همه نوع پوست تفاوت قائل شوید! اما نگران نباشید. روش‌های ساده‌ای برای تعیین نوع پوست شما وجود دارد. با ما همراه باشید

تشخیص پوست نوع خشک

  • پوست خشک چگونه به نظر می‌رسد؟

همان‌طور که برخی از افراد کمی چربی اضافی تولید می‌کنند، برخی دیگر آن را کم تولید می‌کنند و پوست آن‌ها خشک می‌شود.  نوع پوست خشک تمایل دارد پوسته پوسته شده و کمی کدر به نظر برسد. احتمالاً منافذ قابل توجهی نخواهید داشت (بنابراین باید قدردان آن باشید)، اما خطوط ریز اغلب قابل توجه هستند.

  • پوست خشک چه حسی دارد؟

پوست خشک ممکن است در برخی نقاط احساس ناهمواری کند و شما با پوست تمیز پس از تمیز کردن احساس غریبی نخواهید کرد. اگر نوع پوست شما خشک است، شما نیز مستعد التهاب و حساسیت خواهید بود. پوسته پوسته و سفت شدن (مخصوصاً اگر از شوینده‌های اشتباه استفاده کنید!)، و این که مرطوب کننده شما فقط برای چند ساعت کار می‌کند، این‌ها همه نشانه‌های احساس کردن یک پوست خشک است.

  • چه عواملی باعث خشکی پوست می‌شود؟

پوست سالم حاوی چربی‌های طبیعی است و وظیفه آن‌ها این است که پوست را نرم و لطیف نگه‌دارند – و همچنین چربی سد پوست را – برای جلوگیری از رطوبت و تحریک مواد محرک.

پوست خشک به طور مداوم چربی کمتری نسبت به نوع پوست معمولی تولید می‌کند. عوامل محیطی مانند باد، سرما، آلودگی و حتی هوای گرم، رطوبت ضروری را به طور ناگهانی از بین می‌برند و باعث می‌شوند پوست خشک و خشن شود. صابون‌های تند و عطرهای مصنوعی می‌توانند تعادل طبیعی پوست را بر هم بزنند و پوست را خشک کنند.

 

پوست خشک 778652122255255225

 

نحوه مدیریت خشکی پوست

اگر نمی‌توانید زمان زیادی را برای پوست خشک خود اختصاص دهید، می‌توانید به حفظ رطوبت پوست و بهبود ظاهر آن کمک کنید. ابتدا با هر ماده خشک کننده‌ای که در محصولات روتین مراقبت از پوست شما موجود است خداحافظی کنید و رنگ‌ها و عطرهای مصنوعی را با جایگزین‌های خوبی مانند روغن شمعدانی، گلیسیرین، کره شی باتر، آلانتوئین و ویتامین E جایگزین کنید که می‌تواند به مرطوب‌سازی و تغذیه ملایم پوست کمک کند.
بد نیست بدانید که پوست خشک عاشق رطوبت است، بنابراین روغن‌ها و مرطوب‌کننده‎های قوی‌تر را در برنامه مراقبت از پوست خود قرار دهید. مرطوب کننده‌ای که با گلیسیرین غنی شده است می‌تواند آب را از هوا جذب می‌کند تا سلول‌های پوست را هیدراته نگه دارد و همچنین آلانتوئین، که به بهبود و بازسازی پوست کمک می‌کند.

تشخیص پوست نوع چرب

  • ظاهر نوع پوست چرب چگونه است؟

(صورت براق (به ویژه در ناحیه T و چانه، بزرگ شدن منافذ و لکه ها همه نشانه های  نوع پوست چرب هستند. به علاوه، ممکن است متوجه شوید که آرایش شما در مدت کوتاهی محو و یا کم رنگ می شود که این به دلیل حل شدن مواد آرایشی در چربی روی پوست شما می باشد.

  • پوست چرب چه حسی دارد؟

پوست چرب در لمس احساس چربی می کند، اما نکته مثبت آن این است که به ندرت احساس سفتی یا خشکی می کند.

  • علت ایجاد چربی پوست چیست؟

پوست ما حاوی روغنهای طبیعی (خوب!) است که پوست را انعطاف پذیر و نرم نگه می دارد، بعلاوه سد چربی ما را در شرایط خوبی نگه می دارد. وقتی غدد چربی ما بیش از حد افزایش می یابد، به دلیل نوسانات رطوبت، هورمون های ما  و استرس – چربی های اضافی تولید می کنند که می تواند پوست را براق کرده و منافذ را مسدود کند.

نحوه مدیریت پوست چرب

مراقب روغن‌ها و مرطوب کننده های بسیار غنی باشید و ترجیحاً مرطوب کننده‌های سبک‌تر را انتخاب کنید و یک پاک کننده روغنی برای مبارزه با درخشندگی در نظر بگیرید. به نظر می‌رسد این امر غیرممکن به نظر برسد، اما

های حاوی روغن جزو بهترین پاک‌کننده‌ها برای پوست‌های چرب هستند زیرا روغن چربی را جذب می‌کند.
بنابراین، هنگامی‌که یک روغن تمیز کننده را روی پوست خود ماساژ می‌دهید، روغن‌های اضافی و ناخالصی‌ها را از بین می‌برد بدون اینکه رطوبت آن را از بین ببرید.
محصولات روغنی تمیزکننده مرطوب کننده ساده برای پوست که  با 100٪ روغن طبیعی انگور ساخته شده است می‌تواند به عنوان تغذیه کننده و مرطوب نگه داشتن پوست عمل کند.

 

پوست خشک 77899665412255878

 

تشخیص پوست نوع چرب مختلط

  • ظاهر نوع پوست مختلط چگونه است؟

اگر پوست مختلط دارید، احتمالاً در سراسر منطقه T پوست خود را چرب می‌بینید و ممکن است مستعد ایجاد لکه‌های خشک روی گونه‌های خود باشید. منافذ روی بینی شما ممکن است بزرگ‌تر از گونه‌های شما نیز به نظر برسند.

  • پوست مختلط چه حسی دارد؟

در حالی که منطقه T شما در هنگام لمس کمی چرب است، ممکن است گونه‌های شما خشک، پوسته پوسته و سفت احساس شود.

  • علت ایجاد پوست مختلط چیست؟

در اصل، پوست مختلط به این معنی است که شما دو یا چند بافت دارید. منافذ بینی، چانه و پیشانی شما بیش از حد فعال هستند (در نتیجه درخشش آن‌ها را نشان می‌دهد)  در حالی که منافذ گونه‌های شما کمتر فعال هستند و می‌توانند احساس خشکی کنند. برخی از مرطوب‌کننده تا می‌توانند منافذ پوست را مسدود کرده و باعث افزایش علائم مانند خورشید، استرس و عدم ورزش شوند.

نحوه مدیریت پوست مختلط
درحالی‌که به نظر می‌رسد بدترین حالت را در میان انواع پوست داشته‌ باشید، اما راهی آسان برای مدیریت پوست مختلط بدون گذراندن ساعت‌ها در حمام وجود دارد. شما می توانید به سادگی محصولات خود را با هر یک از نیازهای پوست خود مخلوط کرده و مطابقت دهید، یا به دنبال مواردی باشید که نگرانی‌های متعدد را برطرف می‌کند. یک میسلارواتر مانند  یک پاک کننده چندمنظوره است که به طور موثری آرایش، چربی و کثیفی را بدون آسیب به پوست پاک می‌کند.
در مورد نحوه استفاده از محصولات نیز هدفمند باشید. چرا چند محصول را بر اساس نگرانی‌های خود انتخاب نمی‌کنید؟ بهترین کار این است که محصولات را فقط در مناطقی که به آن‌ها نیاز دارند بمالید، نه اینکه صورت کامل خود را درمان کنید. فقط برای مناطق خشک خود از مرطوب کننده غنی استفاده کنید و برای مبارزه با احتقان از ماسک پاک کننده عمیق در مناطق چرب استفاده کنید.

تست نوع پوست با دستمال کاغذی

هنگامی که به وسیله یک دستمال کاغذی نازک بر روی پوست فشار می‌آورید، لکه چربی را جذب می‌کند و می‌توانید از آن برای درک بیشتر نوع پوست خود استفاده کنید.
پس از شستن صورت خود با یک پاک کننده ملایم، خشک کردن آن و اجازه دادن به آن برای 30 دقیقه استراحت، ورقه‌های نازک دستمال کاغذی را به نواحی مختلف صورت خود فشار دهید، سپس آن‌ها را در مقابل نور روشن نگه دارید تا علائم روغن را ببینید. اگر دستمال مقدار زیادی روغن را در تمام نواحی صورت نشان می‌دهد، پوست چربی دارید. اگر مقدار کمی روغن جذب کرده باشد، بدونید که پوست شما خشک می‌باشد. چنانچه روی دستمال مقدار کمی روغن در ناحیهT-Zone  شما نشان داده شود، پوست مختلط دارید. و اگر از هر ناحیه صورت خود حداقل روغن می‌بینید، به احتمال زیاد پوست معمولی دارید.

صرف نظر از نوع پوستی که دارید، این پوست همچنین می‌تواند حساس یا مستعد بروز آکنه باشد، هرچند افرادی که دارای پوست معمولی هستند کمتر احتمال دارد که این مشکل را تجربه کنند.
با این حال، با محصولات مناسب می‌توانید از پوست خود مراقبت کنید در حالی که حساسیت یا لکه‌های آکنه را برطرف می‌کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *