” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

امروزه باوجود بسیاری از مکمل‌های موجود در بازار، انتخاب در مورد بهترین برای سلامتی، کمی دشوار است. یکی از مکمل‌هایی که محبوبیت زیادی داشته است، کلاژن است. کلاژن، پروتئین مسئول انعطاف‌پذیری پوست است. همچنین در سلامت مفاصل و استخوان نقش دارد. بدن انسان به طور طبیعی کلاژن ایجاد می‌کند. با گذشت زمان، تولید این پروتئین کند می‌شود. درنتیجه، پوست فرد برخی از توانایی‌های خود را برای برگشت به حالت اولیه از دست می‌دهد. با بروز این حالت چین و چروک‌ها شروع به شکل گیری می‌کنند. اگرچه برخی از غذاها مانند عصاره قلم حاوی کلاژن هستند، افرادی که می‌خواهند پوستی بدون چین و چروک یا سایر مزایای سلامتی داشته باشند معمولاً برای افزایش مصرف کلاژن به دنبال مکمل هستند. اگر شما هم به دنبال مزایای کلاژن هستید در ادامه با ما همراه باشید.

کلاژن 546845978547895478574

کلاژن چیست؟

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن شما است که اصلی ترین ترکیب بافت همبند در تاندون ها، رباط ها، پوست و عضلات است. کلاژن از ساختار سالم پوست پشتیبانی می کند و استخوان ها را قوی نگه می دارد. کلاژن ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، از جمله می توان به بهبود سلامت پوست و تسکین دردهای مفصلی اشاره کرد.
کلاژن ممکن است به صورت مکمل به صورت قرص یا ساشه های کلاژن پودر شده هیدرولیز مصرف شود که به راحتی توسط بدن جذب می شود.  کلاژن همچنین به طور طبیعی در برخی از غذاها مانند پوست گوشت خوک و مرغ، ماهی، گوشت گاو و آبگوشت یافت می شود. در ادامه با هم به بررسی بهترین مزایای مکمل های کلاژن می پردازیم:

1.   از عملکرد مغز سالم پشتیبانی می‌کند

یک نوع کلاژن، معروف به کلاژن IV ممکن است از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری کند. در یک مطالعه، کلاژن IV از مغز در برابر پروتئین‌های آمیلوئید بتا محافظت می‌کند که گفته می‌شود یکی از دلایل آلزایمر است. آمیلوئید بتا به نوعی آمینو اسید گفته می‌شود که با هم جمع می‌شوند و پلاکی تشکیل می‌دهند که معمولاً در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر یافت می‌شود. با افزایش مصرف کلاژن، می‌توانید نوعی محافظت برای مغز خود ایجاد کنید که با همان پروتئین‌های آمیلوئید بتا که به سلول‌های عصبی حمله می‌کنند و باعث بیماری آلزایمر می‌شوند، مبارزه کند. قبل از این مطالعه، دانشمندان می‌دانستند که کلاژن، غضروف و ماهیچه چگونه به هم گره خورده‌اند، اما آن‌ها نمی‌دانستند که سلول‌های عصبی مغز نیز غنی از کلاژن IV هستند.

  1. کلاژن می‌تواند وضعیت پوست را بهبود بخشد

کلاژن یکی از طرفداران اصلی پوست است و متأسفانه با افزایش سن آن را از دست می‌دهیم که منجر به خشکی پوست و چین و چروک می‌شود. کلاژن پوست را تقویت می‌کند و خاصیت ارتجاعی و همچنین آب‌رسانی را فراهم می‌کند، همان چیزی است که به پوست ظاهر جوانی می‌بخشد. چندین مطالعه نشان داده است که پپتیدهای کلاژن یا مکمل‌های کلاژن ممکن است به کند شدن روند پیری پوست کمک کنند، زیرا خشکی و چین و چروک را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه، زنانی که به مدت هشت هفته تا پنج گرم کلاژن مصرف کردند (به صورت قرص) در مقایسه با گروه کنترل که مکمل مصرف نکردند، افزایش کشش پوست خود را به‌وضوح را مشاهده کردند. در مطالعه دیگری، زنانی که به مدت دوازده هفته روزانه یک فرم هیدرولیز کلاژن (مخلوط با یک نوشیدنی) مصرف می‌کردند، افزایش قابل توجهی در رطوبت پوست و کاهش چین و چروک‌های عمیق را مشاهده کردند. زیرا مصرف مکمل‌های کلاژن باعث تحریک بدن در تولید بیشتر به خودی خود و همچنین افزایش تولید پروتئین‌هایی می‌شود که به خاصیت ارتجاعی پوست کمک می‌کنند.

کلاژن 416987498749874874

  1. به تسکین دردهای مفصلی کمک می‌کند

کلاژن همان چیزی است که به حفظ غضروف کمک می‌کند، یعنی بافتی که از مفاصل شما محافظت می‌کند. با افزایش سن، کاهش کلاژن همچنین بر غضروف تأثیر می‌گذارد، و شما را در معرض بیماری‌های مفصلی مانند پوکی استخوان قرار می‌دهد. یک مطالعه نشان داده است بزرگ‌سالانی که به مدت هفتاد روز دو گرم کلاژن مصرف می‌کردند، به طور محسوسی دردهای مفصلی کاهش یافته و نسبت به افرادی که آن را مصرف نکرده‌اند، توانایی ورزش و تحرک بیشتری دارند. علاوه بر کلاژن، فعالیت بدنی برای سلامت مفاصل نیز مهم است. ورزش ملایم مانند دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، شنا و یوگا به‌ویژه مفید است. پزشکان بر این باورند که مکمل کلاژن به بدن اجازه می‌دهد مجدد خود را تولید کند، درنتیجه به “ذخیره” آن در غضروف کمک می‌کند، که باعث کاهش درد مفاصل می‌شود. دوز توصیه شده برای تسکین درد مفاصل هشت تا دوازده گرم در روز است.

 

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “

______________________________________________

  1. از سلامت قلب پشتیبانی می‌کند

یکی از مزایای شگفت‌آور مصرف کلاژن این است که ممکن است از سلامت قلب حمایت کند. کلاژن همان چیزی است که ساختار عروق شما را فراهم می‌کند. کاهش کلاژن به معنی ضعیف شدن عروق است که منجر به تصلب شرایین می‌شود، باریک شدن خطرناک رگ‌ها که منجر به سکته و حملات قلبی می‌شود. در یک مطالعه، بزرگ‌سالان به مدت شش ماه روزانه شانزده گرم کلاژن مصرف کردند. در پایان آزمایش، بیماران در مقایسه با آغاز مطالعه کاهش قابل توجهی در سفتی شریان داشتند. همین گروه همچنین با 6% افزایش HDL یا کلسترول “خوب” که به حمایت از قلب سالم کمک می‌کند نیز روبرو شدند.

  1. به کند شدن روند پوکی استخوان کمک کند

کلاژن همان چیزی است که استخوان‌های شما را قوی نگه می‌دارد، زیرا استخوان‌ها بیشتر از کلاژن تشکیل‌شده‌اند. با افزایش سن، توده کلاژن و استخوان هر دو کاهش می‌یابد و منجر به پوکی استخوان می‌شود. در یک مطالعه، زنانی که کلسیم به همراه پنج گرم مکمل کلاژن مصرف می‌کردند، سطح پروتئین‌های تجزیه کننده استخوان کمتری داشتند که در مقایسه با زنانی که کلسیم را به تنهایی مصرف می‌کنند، افزایش چشمگیری داشته است. همین نتایج در زنانی یافت شد که فقط پنج گرم کلاژن بدون مکمل کلسیم مصرف کردند.

کلاژن 4654865456845

  1. ممکن است توده عضلانی را افزایش دهد

تا ده درصد عضلات شما از کلاژن ساخته‌شده‌اند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که مکمل کلاژن با افزایش سن می‌تواند به کاهش توده عضلانی کمک کند. مردان با استخوان‌های ضعیف پانزده گرم کلاژن مصرف کردند و در یک مطالعه یک برنامه تمرینی را به مدت دوازده هفته دنبال کردند. در پایان مطالعه، مردانی که مکمل‌های کلاژن مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل که کلاژن مصرف نکردند، در توده عضلانی افزایش بیشتری داشتند. کلاژن ممکن است با کمک به بدن شما در ایجاد پروتئین‌های تقویت کننده مانند کراتین به قدرت عضلات کمک کند.

سایر مزایای جسمی و بهداشتی مکمل‌های کلاژن

برخی دیگر از مزایای مکمل کلاژن وجود دارد، اما این موارد به طور عمیق موردمطالعه قرار نگرفته‌اند.  با این حال، این مزایای دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • سلامت روده: کلاژن ممکن است به سندرم روده نشت کننده، یک حالت نفوذپذیری دیواره روده، که “نشت” باکتری‌ها و سموم به بدن دارد، کمک کند و باعث جلوگیری بسیاری از مشکلات سلامتی، مانند بیماری سلیاک، IBS و بیماری کرون شود.
  • مو و ناخن: کلاژن یک مکمل محبوب برای افرادی است که به دنبال افزایش سلامت مو و ناخن خود هستند و ممکن است رشد مو و ناخن را افزایش دهد.
  • کاهش وزن: برخی از افراد معتقدند کلاژن به افزایش متابولیسم و ​​افزایش کاهش وزن کمک می‌کند، اما هیچ مطالعه‌ای برای حمایت از این ادعا انجام نشده است.

آیا کلاژن مناسب شما است؟

به نظر می‌رسد کلاژن فواید زیادی برای سلامتی دارد که توسط علم پشتیبانی می‌شود. انجام تحقیق و صحبت با پزشک به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که آیا مکمل کلاژن برای شما مناسب است یا خیر.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *