” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “
______________________________________________

آرایش کردن همواره جزء لاینفک زندگی بانوان بوده است. همه ما زمان زیادی را صرف آرایش و تکنیک های خاص آن می کنیم. اما در این میان فراموش می کنیم که پاک کردن آرایش هم کار ساده ای نیست. همانطور که می دانید باقی ماندن مواد آرایشی و آلودگی روی صورت برای ساعت های طولانی باعث ‏ایجاد جوش و چروک پوستی می شود. همچنین باقی ماندن مواد آرایشی روی پوست به مرور زمان پوست را کدر و تیره می کند. بنابراین هرگز نباید قبل از پاک کردن آرایش به تخت خواب بروید. در صورتی که مواد آرایشی روی سطح پوست شما باقی بماند، جذب روزنه های پوستی شده و می توانند سلامت پوست تان را به خطر بیندازند. پاک کردن آرایش به پوست فرصت می دهد تا نفس بکشد. در این مقاله مراحل پاک کردن صحیح آرایش صورت و جوان ماندن پوست را با شما عزیزان بررسی خواهیم کرد.

مراحل پاک کردن صحیح آرایش 684984947974964589645887

1.مرحله اول پاک کردن آرایش چشم

پاک کردن آرایش چشم یکی از مهم ‌ترین مراحل پاک کردن صحیح آرایش است. چرا که چشم، یکی از حساس ‌ترین اندام‌های بدن است. برای داشتن چشمانی سالم همیشه باید آرایش چشم را پاک کنید و هرگز با آرایش نخوابید. پاک کردن آرایش چشم باعث به تاخیر افتادن ظهور چین و چروک در اطراف آن را می شود. به این منظور می توانید از مرطوب ‌کننده، کرم و پاک‌ کننده‌ های صورت استفاده کنید. در صورتی که زیاد و هر روز چشم‌ های خود را آرایش می ‌کنید، لازم است از پاک کننده مخصوص آرایش چشم استفاده کنید. اما اگر زیاد اهل آرایش کردن نیستید، با شامپو بچه که قیمتی مناسب دارد نیز می‌توانید آرایش چشم را پاک کنید. شامپو بچه که اکثر آنها بدون اشک هستند، یکی از بهترین مواد برای پاک کردن آرایش چشم به خصوص ریمل، سایه چشم و خط چشم حتی به صورت ضدآب است.

2.مرحله دوم پاک کردن کرم پودر و رژ گونه

مرحله دوم از مراحل پاک کردن صحیح آرایش، نوبت پاک کردن کرم پودر و رژگونه است. برای این کار لازم است مقداری پاک کننده آرایش روی انگشت اشاره خود بریزید و بعد همه قسمت های پوست خود مانند زیر چانه، خط رویش مو و پایین گوش ‌ها را به صورت چرخشی به مدت 45 ثانیه ماساژ دهید. توجه داشته باشید، چنانچه برای آرایش خود از کرم پودر استفاده کرده ‌اید باید محلول پاک کننده‌ تان پایه روغنی داشته باشد. افراد دارای پوستی چرب، می ‌توانند از پد جهت پاک کردن آرایش خود استفاده کنند. اما افرادی با پوست حساس و خشک، به جای استفاده از پد باید از پنبه برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنند. توصیه می شود از پاک کننده هایی را که در آن الکل به کار رفته است، استفاده نکنید. استفاده از این پاک کننده ها در طولانی مدت موجب خشکی پوست شما خواهد شد.

مراحل پاک کردن صحیح آرایش 44569987774744

3.مرحله سوم پاک کردن رژ لب

مرحله بعدی پاک کردن رژ لب است که به کمک پاک‌ کننده‌ های آرایشی می ‌توانید رژ لب های بادوام را پاک کنید. هدف از استفاده رژ لب های دارای پوشش دهی بالا، ماندگاری آن روی لب است. پاک کردن آن نیاز به تلاش بیشتری نسبت به رژ لب های استاندارد و معمولی دارد. به این منظور لازم است با پارچه ای نرم و مرطوب، مقداری پنبه یا یک دستمال حوله ای به آرامی روی لب های تان ضربه بزنید. با این کار قسمت زیادی از لایه رویی رژلب با ساده ترین راه و بدون تلاش اضافی پاک می شود. به آرامی مقداری وازلین روی لب تان بمالید. به طوری که کاملاً با وازلین پوشش داده شودو اجازه دهید برای چند دقیقه روی لب هایتان بماند. سپس با استفاده از یک پارچه نرم یا دستمال حوله ای، وازلین را پاک کنید. رژلب باقی مانده همراه با وازلین پاک خواهد شد.

4.مرحله چهارم استفاده از تونر (کاهش دهنده چربی پوست)

استفاده از تونر یکی دیگر از مراحل پاک کردن صحیح آرایش است. این مواد بسیار سبک اغلب شبیه آب هستند. تونر با مولکول‌‌ های اکسیژن و هیدروژن بیشتر فرموله شده ‌اند. تونر توسط پنبه یا پد روی پوست زده می ‌شوند. بسته به نوع پوست، تونرها می ‌تواند حاوی ترکیبات مفید دیگری مانند عصاره چای سبز، رز، روغن درخت چای، سالیسیلیک اسید و دیگر ترکیبات موثر باشند. استفاده از تونر برای پاک کردن آرایش صورت افرادی که پوست چرب دارند، مناسب است. برخی از کارایی های تونر عبارتند از:

  • پاک‌ کنندگی: پاک کردن آلودگی ‌هایی به جا مانده روی پوست پس از شست و شو.
  • تنظیم :PH بازگرداندن PH طبیعی پوست پس از شست و شو.
  • بستن منافذ (قابض): با بستن و کوچک کردن منافذ مانع از تجمع چربی و آلودگی در منافذ پوست می ‌شوند.
  • جذب‌ چربی پوست: با کنترل تولید چربی پوست، موجب کاهش براقی پوست‌ های چرب می‌ شود.

 

” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “
______________________________________________

 

5.مرحله پنجم آبرسانی پوست

پس از انجام تمامی مراحل پاک کردن صحیح آرایش، باید پوست را آبرسانی کنیم. در این مرحله بهتر است از یک مرطوب کننده و یا یک ‏آبرسان مخصوص استفاده کنیم تا پوست را تغذیه کند.‏ آبرسان‌ها موادی هستند که در اصل خاصیت نم‌ نگه دارندگی دارند. موادی مانند گلیسیرین و هیالورونیک اسید که از آب را از هوا و پوست شما جذب کرده و اجازه نمی دهند که از پوست خارج شود. هیالورونیک اسید می ‌تواند تا ۱۰۰۰ برابر وزنش رطوبت جذب کند و بهترین ماده‌ ی آبرسان یا نم ‌نگهدار محسوب می ‌شود. برای انتخاب بهترین آبرسان های پوست شناخت عملکرد انواع محصولات مرطوب کننده و آبرسان مهم است. همه‌ ی ما یک هدف در استفاده از این محصولات داریم و آن هم جلوگیری از کم آب شدن پوست. ولی این نوع پوست ما است که تعیین می‌کند از کدام محصولات آبرسان پوست استفاده کنیم.

مراحل پاک کردن صحیح آرایش 65126352468798416541654161

پاکسازی صورت با دستگاه پاک کننده صورت

دستگاه پاکسازی صورت ابزاری برای تمیز کردن پوست است. این دستگاه می ‌تواند برای اثر بخشی بهتر پاک کننده‌های صورت استفاده شود و پوست را عمیق ‌تر تمیز کند.علاوه بر این منافذ پوست را کاهش می ‌دهد و حتی مزایای ضد پیری را به همراه دارد. یکی از روش های پاکسازی صورت استفاده از دستگاه پاک کننده صورت قابل شارژ T سونیک الکتریک فوراور از محصولات درمیس است. این دستگاه‌های کوچک با طراحی فوق العاده سبک و قابل حمل متناسب با انواع پوست عمل می‌ کنند. این وسیله پاک کننده آرایشی شش برابر بیشتر از روش های معمول شستن چهره و پاک کننده های دیگر، هرگونه ذرات خاک، روغن و آرایش را می شویند. از دیگر فواید فیس براش می توان به  افزایش جذب مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست اشاره کرد. این دستگاه منافذ را عمیقا پاک کرده و چین و چروک را کاهش می دهند.

نحوه پاک کردن آرایش برای افرادی با پوست های خشک

افرادی که دارای پوست خشکی دارند، جهت جلوگیری از آسیب پوست شان باید از روش ‌های صحیح و مناسب برای پاک کردن آرایش خود استفاده کنند. توصیه می شود این افراد از پاک کننده های چرب برای پاک کردن آرایش صورت خود استفاده کنند. آن ها  باید پوست شان را به گونه ای پاک کنند که پوست شان خشک تر نشود. رعایت نکات زیر برای پوست های خشک الزامی است:

  • استفاده از پاک کننده ‌ها و شوینده‌ هایی که مخصوص پوست خشک هستند.
  • تهیه پاک کننده ‌هایی که پایه چربی و روغنی دارند.
  • ماساژ صورت با روغن برای از بین بردن آلودگی و یا آرایش.
  • شستن صورت با با کف و یا ژل پاک کننده.
  • لایه برداری صورت با لیف گرم برای از بین بردن پاک کننده.
  • مرطوب کردن صورت با کرم مرطوب کننده پوست.

نحوه پاک کردن آرایش برای افرادی با پوست های چرب

به طور معمول ترشح چربی در پوست‌‌ های چرب، بسیار بیش از حالت عادی است. بنابراین افراد دارای پوست چرب، بایستی از شوینده‌ های قوی ‌تری برای پاک کردن آرایش صورت خود استفاده کنند. بهترین پاک کننده پوست چرب باید دارای ویژگی های خاصی باشد. به عنوان نمونه بافتی سبک و غیر روغنی داشته باشد. همچنین اگر پوست فردی مستعد آکنه است، بهتر است از محصولات آنتی باکتریال با خاصیت لایه برداری استفاده کند. بهتر است پاک کننده پوست چرب، خاصیت جمع کنندگی منافذ را داشته باشد. انواع پاک کننده‌ های ژلی، فومی و پودری از جمله مناسب ترین پاک کننده صورت برای این نوع پوست می ‌باشند. فوم شستشوی صورت یکی از راحت ترین و مقرون به صرفه ترین نوع شوینده صورت است. در فوم شستشوی مخصوص پوست چرب، از ترکیباتی برای کنترل ترشح چربی پوست استفاده می شود.

مراحل پاک کردن صحیح آرایش 41684789458486465458747

کلام آخر

برخی از مراحل پاک کردن صحیح آرایش صورت بررسی شد. ممکن است مشغله و کار زیاد در طول روز ما را از پاک کردن آرایش‌ در پایان شب غافل کند. اما اگر این کار مهم را پشت گوش بیاندازیم با آسیب های جدی پوست مواجه خواهیم شد. بنابراین استفاده از پاک کننده آرایش قبل از خواب، یک قدم مهم در روتین شبانه مراقبت از پوست است که به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت. اهمیت این امر برای کسانی که پوست حساس و تحریک ‌پذیری دارند بیشتر است. خوابیدن با آرایش نه تنها موجب بسته‌ شدن منافذ پوست و بروز جوش می شود، بلکه برای کسانی که پوست چرب دارند، نظیر افراد مبتلا به جوش و آکنه، سبب بدتر شدن وضعیت پوستی ‌شان خواهد شد. آلودگی و مواد آرایشی دشمن پوست هستند و منجر به آسیب اکسیداتیو ناشی از محیط می‌شوند. این امر منجر به آسیب به سد دفاعی پوست و پیری زودرس پوست خواهد شد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *