شستشوی صورت یکی از اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین مراحل مراقبت از پوست است. برای جذب بهتر سایر مواد آرایشی و مراقبتی، ابتدا نیاز است تا پوست صورت آمادگی و پاکیزگی لازم برای جذب این مواد را داشته باشد. به‌علاوه عدم شستشوی صورت یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد جوش و چین‌وچروک بر سطح پوست است.

شاید در نظر شما شستشوی صورت کاری ساده به نظر آید؛ اما این کار نیز شرایط و اصولی اساسی دارد. سؤالاتی مانند این‌که در چه زمان، چند مرتبه و با چه شوینده‌هایی پوست خود را تمییز کنید ممکن است برای شما پیش‌آمده باشد.

در این مقاله به نحوه صحیح شستشوی صورت و اصول آن برای کسب بهترین نتیجه پاسخ خواهیم داد. هم‌چنین ویژگی‌ها و خواص یکی از بهترین شوینده‌های موجود یعنی شوینده صورت ژوژو که حاوی خواص بی‌نظیر آلوئه ورا است را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

شستشوی صورت 78418674186417841418

 

اهمیت شستشوی صورت

پوست ما در طول روز در معرض مواد آلاینده و آلودگی‌های محیطی بسیاری قرار می‌گیرد. به‌خصوص اگر جزو آن دسته از خانم‌هایی باشیم که در اغلب اوقات آرایش به چهره داریم یا اینکه در محیط های صنعتی و شهرهای بزرگ فعالیت داریم؛ در پایان روز لایه‌ای از چربی و آلودگی بر روی پوستمان نشسته است. بنابراین استفاده از یک شوینده مناسب که قابلیت پاک‌کنندگی عمیق داشته باشد و به‌علاوه سبب خشکی پوست نشود؛ اهمیت زیادی برای زیبایی و مراقبت پوست ما دارد.

به‌علاوه اگر می‌خواهیم از کرم، سرم و مواد مراقبت‌کننده پوست استفاده کنیم؛ لازم است پیش از هر کاری پوست صورت خود را از هرگونه ماده‌ای که مانع جذب بشود پاک کنیم.

عدم شستشوی منظم پوست صورت به‌مرورزمان سبب ایجاد لک، چین‌وچروک و بروز جوش‌های زیرپوستی و سرسیاه می‌شود. هم‌چنین به‌مرورزمان باعث می‌شود رنگ پوستمان کدر و تیره به نظر برسد.شستن پوست صورت اصول و شرایطی دارد. تعداد دفعات شستشو در طول روز، انتخاب شوینده مناسب با نوع پوست و نحوه شستشو ازجمله این موارد هستند که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

بایدها و نبایدهای شستشوی صورت صورت

همان‌طور که گفتیم شستن پوست به‌صورت منظم در طول روز از اهمیت زیادی برای داشتن پوستی شفاف و شاداب برخوردار است. اما اگر از اصول و قوانین این کار آگاه نباشیم، ممکن است به پوست خود آسیب برسانیم و نتیجه معکوس را دریافت کنیم.

در اینجا به بررسی نکات اساسی در رابطه با شستن پوست می‌پردازیم:

 • چه زمانی بهترین وقت برای شستن پوست است؟

شما می‌توانید هرزمانی از روز که براثر فعالیت در محیط آلوده یا غبارآلود یا وجود آرایش سنگین یا تعریق زیاد بر روی پوست خود، احساس نیاز به تمییز کردن آن کردید؛ این کار را انجام دهید. اما به‌طورمعمول برای داشتن نظم و برنامه مشخص در مراقبت از پوست، توصیه می‌شود حداکثر دو بار در طول روز پوست صورت خود را بشویید. فراموش نکنید که شستشوی زیاد پوست سبب خشکی پوست و حساس شدن بیش‌ازحد آن می‌شود.

 • بهتر است این زمان‌ها به اول صبح و آخر شب پیش از زمان خواب شما موکول شود.

شستن پوست صورت هرروز صبح سبب شفافیت پوست شما می‌شود. در طول شب ممکن است باکتری‌هایی از بالش به سطح پوست شما منتقل‌شده باشد یا اگر پوست چربی‌دارید، چربی پوست شما بیشتر از سطح نرمال ترشح‌شده باشد. بهتر است پیش از استفاده از ضد آفتاب روزانه و آرایش، پوست صورتتان را در آغاز روز بشویید.

شستن پوست شب‌ها پیش از خواب نیز از موارد مهم در مراقبت از پوست است. این کار سبب پاک‌سازی پوست از آلودگی‌ها و مواد چربی که در طول روز سبب بسته شدن منافذ تنفسی پوست شده است می‌شود. استفاده از ماسک‌های مراقبتی و تونر ها می‌تواند پس از این مرحله صورت گیرد.

 • آب داغ یا آب سرد؟

دمای آبی که برای شستشو استفاده می‌کنید مهم است. بهتر است از آب داغ یا آب خیلی گرم استفاده نکنید. چون دمای زیاد آب سبب حذف چربی طبیعی پوست، گشادشدن عروق و آسیب به بافت پوستی می‌شود. بهتر از آب‌خنک در تابستان و در فصل زمستان از آب ولرم استفاده کنید.

 

شستشو صورت 269485485

 

 • انتخاب شوینده مناسب پوست

پوست شما ممکن است چرب یا خشک باشد. یا ممکن است پوستی حساس به مواد خاص و مستعد التهاب و آکنه داشته باشید. بهتر است شوینده‌ای انتخاب کنید که متناسب با وضعیت پوست شما باشد. برای پوست‌های خشک و معمولی شوینده‌هایی که حاوی مواد آبرسان است، مانند ژل شستشوی آلوئه ورا ژوژو گزینه مناسبی هستند. چراکه از خشکی بیش‌ازحد پوست و کشیده شدن آن جلوگیری می‌کنند.

 

 • صورتتان را با حوله مخصوص خود خشک کنید.

اگر برای خشک کردن بدن و صورتتان از یک حوله مشترک استفاده می‌کنید؛ از این کار دست بردارید. چون باکتری‌هایی که به‌صورت طبیعی روی پوست بدن شما قرار دارند با باکتری پوست صورت شما فرق دارند و این کار سبب انتقال آن‌ها و ایجاد آکنه می‌شود.

به‌علاوه استفاده از حوله‌های زبر و خشن یا حوله‌های که احتمال قارچ و کپک داشته باشند توصیه نمی‌شود. برای خشک کردن پوست از کشیدن حوله به سطح پوست خودداری کنید. بهتراست به‌صورت ضربه‌ای این کار را انجام دهید.

 

 • ماندن طولانی مدت کف بر روی پوست صورت ممنوع

برخی از افراد تصور می‌کنند اگر مواد شوینده پوست و کف آن‌ها به مدت طولانی بر روی پوست بماند؛ پوستشان تمییزتر می‌شود. درحالی‌که طولانی ماندن کف شوینده بر روی پوست سبب التهاب و قرمزی و خشک شدن بیش‌ازحد پوست می‌شود.

بهتر است زمانی که کف شوینده را بر روی پوست خود می‌زنید با دست و نوک انگشتان یا با براش مناسب به‌صورت آرام آن را در تمام نواحی پوست خود به‌صورت دورانی تنها به مدت 30 ثانیه حرکت دهید و سپس با آب ولرم آبکشی کنید.

 • از صابون فاصله بگیرید.

صابون شوینده‌ای خشن و نامناسب برای تمام انواع پوست است. چراکه آبرسان های طبیعی و رطوبت پوست را از بین می‌برد و به رگ‌های پوستی و سلول‌های آن آسیب می‌رساند. استفاده از شویند های غیر صابونی بهترین جایگزین برای صابون‌هاست.

 • پوستتان را بعد از ماسک و لایه‌برداری نشویید.

بعد از استفاده از انواع ماسک‌های پوستی یا مواد لایه‌بردار، پوست به‌قدر کافی حساس است. بنابراین شستن پوست بلافاصله پس‌ازآن ها سبب تحریک و ایجاد التهاب می‌شود.

 

 • مرطوب‌کننده فراموش نشود.

پس از شستشوی صورت، حتی در صورت عدم احساس خشکی، بهتر است برای برگرداندن رطوبت به سلول‌های سطح پوست از مرطوب‌کننده یا آبرسان مناسب استفاده کنید.

شستشوی صورت 78748487484874874

 

معرفی شوینده صورت آلوئه ورا ژوژو

یکی از بهترین شوینده‌های غیر صابونی به‌خصوص برای پوست‌های چرب و معمولی ژل‌های شستشو هستند. این ژل‌ها فاقد مواد پاک‌کننده آسیب‌زا هستند و به‌خوبی کف می‌کنند و سطح پوست را تمییز می‌کنند. ژل شستشوی صورت آلوئه ورا ژوژو چون حاوی عصاره آلوئه ورا است خاصیت مرطوب کنندگی و آبرسانی دارد، درنتیجه برای شستن پوست‌های خشک و حساس نیز گزینه مناسبی است.

ویژگی‌های شوینده صورت آلوئه ورا ژوژو

 • سفیدکنندگی

ژل شستشو آلوئه ورا ژوژو با خاصیت لایه‌برداری و پاک‌کنندگی خود سبب حذف پوست‌های مرده و لایه‌های کدر سطح پوست می‌شود و به‌مرور پوستی شفاف و درخشان برای شما به ارمغان می‌آورد.

آلوئه ورا با خاصیت جوان‌سازی و ترمیم التهاب‌های پوستی؛ به رشد مجدد سلول‌های پوست کمک می‌کند.

 • پاک‌سازی

آلوئه ورا خاصیت پاک‌کنندگی دارد و استفاده از این ژل شستشو سبب می‌شود علاوه بر سطح پوست، منافذ عمیق‌تر پوستی نیز به‌خوبی تمییز شود.

 • طراوت و تقویت پوست

آلوئه ورا بدون مسدود کردن منافذ پوست، آن را نرم و لطیف نگه می‌دارد و رطوبت پوست را حفظ می‌کند.

محققان همچنین دریافته‌اند که آلوئه ورا یک ماده مؤثر برای بهبود هیدراتاسیون پوست است و به‌عنوان یک عنصر مفید در فرمول لوازم‌آرایشی و درمان پوست‌های خشک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • رفع آکنه و جوش‌های سرسیاه

آلوئه ورا خواص ضد میکروبی دارد. یعنی وجود مواد ضد باکتری و ضدالتهاب در عصاره آن باعث کاهش و کنترل بسیاری از عواملی که جوش ایجاد می‌کنند، می‌شود. هم‌چنین ژل آلوئه ورا حاوی ژیبرلین و پلی ساکارید است. این مواد باعث می‌شود سلول‌های جدیدی در ناحیه جوش و التهاب رشد کند و خیلی سریع‌تر قرمزی و جای جوش برطرف شود.

 • کاهش منافذ باز صورت

آلوئه ورا سبب کاهش منافذ پوست و جمع شدن آن‌ها می‌شود. خواص ضد باکتری آلوئه ورا باعث می‌شود این منافذ از هرگونه آلودگی و میکروب پاک شوند به‌مرورزمان کوچک‌تر شوند.

شستشوی صورت 4848485458125845841

نحوه استفاده از شوینده صورت آلوئه ورا ژوژو

 1. آب خیلی سرد یا خیلی داغ نباشد. درجه حرارت متوسط و آب ولرم.
 2. زمستان‌ها حداقل دو بار و تابستان‌ها سه بار در روز از ژل شستشو آلوئه ورا ژوژو استفاده کنید

و بعد از شستشوی صورت از مرطوب‌کننده یا آبرسان استفاده نمایید.

 1. بعد از شستن صورت بلافاصله به زیر نور خورشید نروید و حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
 2. صورتتان را با یک حوله نرم و تمیز به‌آرامی خشک‌کنید.
 3. حواستان باشد که صورت را به‌طور کامل آب‌کشی کنید، چراکه باقی ماندن مواد شوینده بر روی پوست، منافذ آن مسدود شده و سبب خشکی پوست می‌گردد.

انتخاب شوینده صورت آلوئه ورا ژوژ یکی از مناسب‌ترین گزینه‌های برای شستن صورت و آماده‌سازی پوست برای دریافت مراقبت‌های پوستی و شروع روزی با پوستی شاداب و پرنشاط است.

این ژل شستشو در بسته‌بندی تیوپی خود به‌راحتی برای حمل در کیف و جابه‌جایی مناسب است.

شما می‌توانید با تهیه این ژل از خواص آلوئه ورا در پاک‌سازی پوست و رطوبت رسانی هم زمان باهم استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *