احتمالا شما هم روی میز آرایشتان پر از لوسیون ها و محصولات مراقبتی است که هزینه های زیادی بابت آن صرف کرده اید. اما با این وجود باز هم پوستتان پر از جوش و اثرات باقی مانده ازاین عارضه است ؟ آیا یکی از آرزوهای شما داشتن یک پوست سالم و شفاف است ؟ راز جوانی و پوست بدون هیچ عارضه چیست ؟کلید باز کردن در زیبایی و سلامتی ، به روی خود ، در دستانتان است. گاهی افراد با بی توجهی به روتین اساسی زندگی خویش می توانند ضرر های جبران ناپذیری به سلامتی خود وارد کنند. اگر به شما بگوییم راز پوست سالم و شفاف در خواب کافی است باور می کنید؟  بله خواب. خواب سالم می تواند به تنهایی ، سلامتی را برای پوست شما ضمانت کند و به آن زیبایی وصف ناپذیری را ببخشد. فقط کافیست مدتی خواب سالم و کافی را تجربه کنید تا نه تنها به پوست بلکه به زندگی خود زیبایی و شادابی چند برابری را هدیه دهید.

خواب و مغز

خواب با مغزانسان رابطه ی مستقیمی دارد که می تواند به عملکرد هرچه بهتر آن کمک کند. احتمالا شما هم تجربه کرده اید زمانی که خواب کافی شبانه نداشته اید کارهایتان را با بی حوصلگی انجام می دادید و انرژی کافی را برای به اتمام رساندن کارهای خود نداشتید. خواب باعث دفع سموم مغز می شود که به فرد کمک می کند در هنگام بیداری کارها را با تمرکز بیشتر انجام دهند و در نتیجه موجب عدم اختلال در یادگیری می شود. اما ازتاثیرات دیگر بی خوابی بر مغز :

 • افزایش میزان تغییرات خلق و خو
 • کاهش حافظه
 • کاهش تراکم بافت مغز
 • و…

خواب 478967896478674867486748674896

سیستم ایمنی و خواب

شاید اکثر افراد از رابطه عمیق خواب و سیستم ایمنی آگاهی نداشته باشند و تصور کنند هدف از خواب تنها رفع خستگی است. اما در ادامه با ما باشید تا از تاثیر آن بر سیستم ایمنی را برای شما بیان کنیم . خواب نعمتی خداوندی است که نیرویی تازه به سیستم ایمنی می بخشد و کمبود آن موجب کاهش آنتی بادی و گلبول های سفید در بدن می شود که در نتیجه بدن مستعد به عفونت و جذب ویروس ها و بیماری هایی نظیر دیابت ، سکته و… می شود.

اما خواب سالم چیست ؟

بدن در شبانه روز احتیاج به 7- 9 ساعت خواب کافی دارد که البته این ساعت برای هر فردی متغیر می باشد. بعضی از افراد با 6 الی 7 ساعت خواب می توانند روزی پرانرژی و شادی داشته باشند اما برخی با8 الی 9 ساعت استراحت شبانه ، بدنشان تجدید قوا می کند.

دیروقت نخوابید!

9 الی  11  شب  شروع خواب است. هنگام خواب شبانه ، در بدن انسان هورمون هایی ترشح می شود که برای بدن و پوست بسیار ضروی است که این کمبود با هیچ چیز دیگری جبران نمی شود.اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که کار روزانه تان را به شب ها موکول می کنید باید بگوییم که شما از ترشح این هورمون جوان کننده بی بهره اید.

بهتر است بدانید  5 الی 7 صبح زمان بیدار شدن است حال بدن شما با انرژی کامل ، آماده برای شروع فعالیت های روزانه است. اگر شما این رویه را کمتر از یک هفته بکار بگیرید تاثیر آن را به وضوح درچند برابر شدن انرژی و یا حتی در زیبایی پوست و موی خود خواهید دید.

تاثیر خواب کافی بر پوست

 می دانید که بدن انسان در طول روز در اثر سوخت و سازداخلی ، فعالیت های زیادی انجام می دهد. همچنین  بدن با در معرض قرار گرفتن  انواع آلودگی ها ، اشعه فرابنفش ، استرس و… انرژی خود را از دست می دهد . خواب شبانه زمان بسیار خوبی برای تجدید قوا و بدست آوردن نیروی از دست رفته می باشد.‌ اما امروزه  استرس و فشارهای زندگی بر روی انسان  باعث داشتن خواب ناکافی و عادت های خوابی غلط سبب عوارض بر روی پوست  می گردد.

چین و چروک :  همانطور که گفته شد در پوست و بدن بعد از یک روز فعالیت و سوخت و ساز انرژی در بدن ، نیاز به استراحت دارند تا بتوانند انرژی لازم را بدست آورند. هنگام خواب ، بدن هورمون های ضروری را ترشح می کند که در ساعت های اولیه ( 4 ساعت اول ) خواب ، چندین برابر است که موجب ترمیم و بارسازی  پوست می شود. پس سعی کنید ساعت به رخت خواب رفتن و خواب خود را به آخر شب موکول نکنید.

خواب سالم در طول شب سبب به جریان افتادن خون بیشتری در رگ ها می شود که این کار به کلاژن و الاستین سازی کمک می کند . همچنین لازم به ذکر است که  تاثیر رادیکال های آزاد در خواب به صفر رسیده  که نتیجتا باعث کاهش تاثیرات این عنصر مخرب بر روی پوست می شود. از طرفی دیگر با کم خوابی ترشح هورمون استرس یا کورتیزول افزایش می‌یابد که ازدیاد این هورمون باعث کاهش تولید کلاژن می‌شود. بهتر است بدانید که کلاژن موجود در پوست باعث جلوگیری ازایجاد خطوط چروک  بر روی چهره می شود که در استحکام بافت های پوست نقش بسزایی دارند. لازم به ذکر است که با تامین کلاژن در بدن باعث تقویت ناخن ها و مو خود شوید و زیبایی و سلامتی را به خود هدیه دهید .

اما درج یک نکته ضروری است طریقه خوابیدن هم به چین و چروک پوست دخیل است :

همه افراد عادت های گوناگونی در طریقه خوابیدن دارند اما کسانی که صورت رو به بالا می خوابند چروک کمتری بر وی صورتشان دیده می شود. هنگامی که شما به پشت و یا به پهلو می خوابید فشار به صورت شما وارد می شود که بر اثر مرور زمان به تشدید چروک ها بر روی پوست صورت کمک می کند.

آیا خواب در بهبودی جوش و آکنه تاثیر گذاز است ؟ در پاسخ باید بگوییم بله ، جوش و خواب رابطه بسیار نزدیکی با هم  دارند. خواب بهترین زمان هضم غذاها می باشد ؛ باهضم غذا سموم از بدن دفع می شود و در نهایت از جوش و آکنه بر روی پوست جلوگیری می کند. کمبود خواب سبب افزایش  سایتوکاین های التهابی در بدن می شود که این امر موجب بروز التهاب و جوش های ملتهبی برروی پوست می شود.

انسولین یک هورمون طبیعی در بدن است که لوزالمعده آن را تولید کرده و وظیفه کنترل گلوکز ( قند خون ) در بدن را دارد. اما گاهی بدن دچار اختلال شده و در برابر تولید انسولین مقاومت می نماید که این کار باعث تحریک بدن به تولید زیاد انسولین می شود با کمبود خواب این مقاومت افزایش پیدا کرده و در نتیجه افزایش  ترشح انسولین در بدن سبوم ( چربی ) و التهاب بیشتر که در نهایت موجب آکنه و جوش های سرسفید و سرسیاه می شود.

می دانید که همه افراد در طول زندگی خود استرس و اضطراب هایی را تحمل می کنند که این عامل تاثیر بسزایی در بوجود آمدن جوش و آکنه می شود. اما خواب می تواند به کمک شما بیاید ، شما وقتی در خواب هستید این نوسان های روحی و التهابی را کمتر حس خواهید کرد که این زمان فرصت مناسبی برای ریکاوری و ترمیم بافت های تخریب شده می باشد.

 

خواب 63845769569487596898968

 

جلوه چشمانتان را چند برابر کنید

احتمالا در مواقعی که تجربه ی از خواب پریدگی ویا شب بیداری  را داشته اید پوست اطراف چشمانتان کمی کدر شده اما چگونه این اتفاق رخ می دهد؟  خواب ناکافی عروق خونی  زیر چشم را از بین می برد و همچنین به دلیل حساسیت بالا و نازک بودن پوست این ناحیه باعث دیده شدن تیرگی در اطراف چشم می شوند که تکرار مداوم این کار باعث ایجاد حلقه تیره در پوست اطراف چشم خود می شوید. اما شما با هشت ساعت خواب کافی می توانید سفیدی را به اطراف چشم خود هدیه دهید.

پف چشم را از بین ببرید ؟  علت پف و ورم زیر چشم  تجمع مایعات است که یکی از دلایل آن استفاده از بالش نامناسب است. در هنگام خواب از بالش خواب مناسب استفاده کنید ؛ حالت سر باید بالا تر از قلب قرار بگیرد تا مانع شکل گیری آن در زیر چشم شود.

اما نکاتی که باید رعایت شود:

سحر خیزی

تجربه ثابت کرده است که کسانی که سحر خیز هستند دارای چهره زیبا تری هستند، چراکه مقدار اکسیژنی که در هنگام سحر در هوا وجود دارد به زیبایی و شفافیت پوست کمک فراوانی می کند. همچنین در کنار سحر خیزی ، رژیم غذایی خود را کنترل نمایید که این کار باعث دفع سموم بهتر بدن می شود.

قبل از خواب صورت خود را عاری از هرگونه مواد آرایشی کنید زیرا این کار شما باعث مسدود شدن منافذ پوست می شود و تنفس پوست را در هنگام  خواب مختل می کند. همچنین اگر دارای پوست خشکی می باشید قبل از خواب از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید تا پوست رطوبت خود را بازسازی نماید.

اما نکاتی که د راحتی خواب شما تاثیرمی گذارد .

 • استفاده از بالشت نرم و تمیز
 • استفاده از تشک نرم و راحت
 • پیاده روی قبل از خواب
 • قبل از خواب دوش بگیرید
 • لباس راحت در هنگام خواب
 • به اندازه زیاد شام نخورید
 • فست فود، غذاهایی که طبع سردی دارند پرهیز شود
 • اجتناب از نوشیدنی های کافئین دار در عوض از دمنوش استفاده کنید
 • در هنگام خواب گوشی را از خود دور کنید
 • مسواک بزنید
 • پرهیز از نمک

 

و اما کلام آخر

می دانید که خواب یکی اساسی ترین بخش های زندگی انسان است که تاثیرات فراوانی بر روی سلامت روحی وجسمی می گذارد که اگر پوستی  زبیبا و درخشنده می خواهید نباید نقش آن را در زندگی نادیده بگیریم .

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *