” به چشمان خود استراحت دهید و به جای خواندن به پادکست بالا گوش دهید… “
______________________________________________

چرا مرطوب کردن پوست صورت یکی از مراقبت های پوستی است که باید انجام شود؟

امروزه به هر کجا که نگاه کنید می توانید تبلیغی برای مراقبت از پوست مشاهده کنید، تنوع زیادی از مواد پاک کننده، لایه بردار و مرطوب کننده وجود دارد. پاک کننده ها و لایه بردارها در مورد اهدافشان در برنامه مراقبت از پوست کاملاً صریح و روشن هستند  اما در مورد مرطوب کننده ها چه می کنید؟ چرا مرطوب سازی پوست مهم است؟

خشکی پوست به خودی خود یک نگرانی پزشکی نیست، اگرچه موارد جدی ممکن است منجر به ایجاد ترک و شکاف شود که عفونت و التهاب را به همراه داشته باشد اما مسئله اصلی ناراحتی است، خشکی پوست می تواند دردناک شده و غالباً خارش داشته باشد و همچنین ظاهری قرمز، خشن و پوسته پوسته شده به خود بگیرد.

چرا رطوبت رسانی مهم است؟

مرطوب کردن یک مرحله مهم برای حفظ سلولهای سالم پوست و محافظت از آن در برابر تحریک است، افرادی که در جوانی خود از کرم ها و ماسک های مرطوب کننده استفاده می کنند، در سنین بالاتر پوست سالم و زیباتری دارند.

مرطوب سازی پوست برای جلوگیری از ترشحات بعدی مهم است. هنگامی که پوست شما خشک و تحریک شده است، در واقع باعث خشکی، شکنندگی و آکنه می شود. با مرطوب سازی پوست می توانید احتمال بروز هرگونه مشکل پوستی را کاهش دهید. مرطوب کننده های صورت به تعادل رنگ پوست شما کمک کرده و از بروز آکنه جلوگیری می کند.

استفاده از انواع مرطوب کننده فقط مختص خانم ها نیست بلکه این عادت مهمی است که مردان نیز باید در برنامه روزانه خود داشته باشند.

انواع مرطوب کننده ها کدامند؟

انواع مختلفی از مرطوب کننده ها وجود دارد که با نوع پوست شما مطابقت دارد. چه به لوسیون بدون چربی و چه به کرم غنی تری نیاز داشته باشید، یافتن بهترین مرطوب کننده صورت برای نیازهای شما آسان است.

اگر بتوانید مرطوب کننده ای پیدا کنید که به محافظت در برابر اشعه UV مضر کمک کند، به یک تیر دو نشان رفته اید! زیرا اشعه ماورا بنفش مستعد آسیب به سلول های پوستی است که منجر به ایجاد پوستی خشک و پوسته ای و ایجاد لکه می شود. اگر شما بتوانید از پوست خود قبل از بیرون رفتن محافظت کنید،  یقینا پوست سالم و جوانی خواهید داشت.

اگر مرطوب کننده استفاده نکنم چه اتفاقی می افتد؟

یکی از اثرات مرطوب نکردن پوست، لکه دار شدن چهره است. سلامت پوست شما به تمیز بودن و حفظ رطوبت بستگی دارد بنابراین هرچه پوست شما سالم‌تر باشد از جنب و جوش و شادابی بیشتری برخوردار می شود.

آب گرم، هوای خشک و آسیب های اساسی همه مواردی هستند که می توانند باعث خشک شدن پوست شما شوند. قرار دادن مرطوب کننده صورت روی پوست بعد از بیرون آمدن از دوش به قفل شدن رطوبت کمک می کند.

استفاده از آن درست بعد از دوش گرفتن به محافظت از پوست در برابر عناصر نیز کمک می کند. هنگامی که پوست شما فاقد رطوبت است  قادر به بازسازی سلول ها نیست و این امر منجر به تولید بیش از حد سبوم( ماده چربی تولید شده توسط غدد سباسه است که لیپیدها را به سطح پوست می رساند) و پوست خشک یا پوسته پوسته می شود. اما هنگامی که پوست شما مرطوب و سالم است، می تواند سلول ها را بازسازی کند و چهره ای درخشان برای شما ایجاد کند.

وقتی پیر می شویم غدد سبوم کارایی خود را از دست می دهند که باعث تولید بیش از حد چربی می شود، با استفاده از کرم ها و ماسک های مرطوب کننده در سنین پایین، با افزایش سن احتمال بروز علائم پیری را به حداقل می رسانید؛ مرطوب سازی پوست مهم است زیرا به شما کمک می کند با حداقل شواهد پیر شوید.

اگرچه برخی محصولات وجود دارد که به طور تخصصی علائم معکوس پیری را تغییر می دهند  اما کار پیشگیرانه بسیار موثرتر است،  بدون شک با تلاش در زمان جوانی نتایج بهتری را در بزرگسالی کسب خواهید کرد.

چین و چروک‌ها و خطوط از نتایج مرطوب نکردن مناسب پوست در جوانی شما هستند. اگرچه ممکن است هنوز با این علائم روبرو شوید، اما کمتر از آنچه که بوده است خواهد بود. تلاش برای سالم نگه داشتن سلول ها در دراز مدت به نفع شماست.

چه مرطوب کننده ای استفاده شود؟

استفاده منظم از لوسیون و مرطوب کننده باید بخشی از هر برنامه خوب مراقبت از پوست باشد، لوسیونی را با مقدار زیادی ویتامین و با SPF 15 انتخاب کنید تا از پوست شما در طول روز محافظت کند. همچنین از لوسیون هایی استفاده کنید که فاقد چربی و غیرcomedogenic باشد تا منافذ پوست را مسدود نکند.

ویتامین A و ویتامین B5 باعث افزایش استحکام و ایجاد سطح رطوبت می شود، ویتامین های ضد اکسیدان C و E به محافظت از پوست جدید و مقابله با آسیب های پوستی کمک می کند، ضد آفتاب هایی با SPF 15 به جلوگیری از خطوط و چروک زودرس کمک می کند.

چگونه می توان به طور مناسب پوست را رطوبت رسانی کرد؟

استفاده از مرطوب کننده به روش صحیح بسیار مهم است و از برخی اشتباهات مرطوب کننده برای جلوگیری از آن استفاده می شود. مالیدن پوست به صورت تهاجمی آسیب رسان است و عدم استفاده به مقدار مناسب می تواند لوسیون شما را بی اثر کند.

هنگام استفاده از مرطوب کننده، لوسیون را به جای مالش ، با ضربه های آرام به پوست خود بزنید. این کمک می کند تا محصول بدون آسیب رساندن به سلولهای پوست به طور مساوی توزیع شود. استفاده از آن در تمام مناطقی که پیری را نشان می دهند مانند صورت، گردن و سینه مفید است.

استفاده از ماساژهای آرام رو به بالا کمک می کند تا خلاف نیروی جاذبه باشد و پوست شما را از افتادگی باز دارد. استفاده از ضربه های آرام و دایره ای نیز به کاهش پف و توزیع یکنواخت محصول کمک می کند. آن را به عنوان ماساژ صورت تصور کنید و علاوه بر این  یک فرآیند آرامش بخش را نیز به همراه خواهید داشت.

چه موقع مرطوب کننده  استفاده کنم؟

مهمترین زمان استفاده از مرطوب کننده بعد از استحمام، اصلاح یا لایه برداری است و برای برخی افراد ممکن است دو بار در روز نیاز باشد. رطوبت رسانی بعد از دوش گرفتن بسیار مهم است زیرا آب گرم تمام رطوبت و چربی های پوست شما را از بین می برد و آن را خشک خشک می کند. گرچه آب گرم ممکن است آرامش بخش باشد اما اگر هرگز از مرطوب کننده استفاده نکنید، پوست شما را خراب می کند .

مرطوب کننده به جوان ماندن پوست کمک می کند

پوست صورت، گوش ها، گردن و قفسه سینه به تغییرات محیطی بسیار حساس هستند و بیشترین نواحی بدن شناخته شده برای ایجاد سرطان پوست می باشند. این نواحی از پوست همچنین سلولها را با سرعت بیشتری نسبت به سایر قسمتهای بدن می ریزند و بنابراین برای ترمیم خود نیاز به رطوبت دارند که باعث می شود سلولهای پوستی جوانتر به سطح بیایند. همچنین تأثیر ماساژ که هنگام استفاده از لوسیون به کار می رود، به تحریک گردش خون و تولید سلول های جدید کمک می کند.

مرطوب سازی مشکلات پوستی را کاهش می دهد و استفاده روزمره آن می تواند احتمال بروز خشکی شدید یا چربی را کاهش دهد. هر دو حالت افراطی برای پوست مضر است و باعث بیماری های پوستی شایع مانند آکنه می شود.

حرف آخر

مرطوب کردن پوست گامی است که برخی از اهمیت چندانی به آن نمی دهند زیرا آنها آن را یک مرحله اختیاری می دانند، اما این تفکر به هیچ عنوان درست نیست!

مطمئن شوید که سلول های پوست شما به خوبی آبرسانی شده باشد زیرا به جلوگیری از خشکی و شکنندگی پوست کمک می کند و پوست زیبایی را در آینده تضمین می کند. از آنجا که مرطوب کننده ها قرار است به پوست آغشته شوند و شسته نشوند، یکی از آسانترین مراحل در برنامه مراقبت از پوست است.

بسیاری از بهترین مرطوب کننده های صورت حاوی ویتامین ها و سایر مواد مفید هستند که یک امتیاز اضافی برای پوست محسوب می شود. مراقبت از پوست در مورد عشق به خود بسیار مهم است.

بنابراین دفعه دیگر که از دوش بیرون آمدید و برای ادامه روز آماده شدید، حتما از یک مرطوب کننده صورت استفاده کنید زیرا در سال های دور و با افزایش سن وقتی در آینه خود را می بینید، به خاطر این عمل از ود تشکر خواهید کرد.

استفاده از مرطوب کننده ها در روز یک الی دوبار کافی است، در استفاده از آن افراط نکنید زیرا اگر به مقدار زیاد و به صورت افراطی استفاده کنید، پوست شما حساس وکدر شده و در آبرسانی طبیعی تداخل ایجاد می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *